Ekonomi

Antalya’da düzenlenen Otel Ekipmanları Fuarı turizm paydaşlarını buluşturdu

34. Uluslararası Konaklama ve Ağırlama Ekipmanları İhtisas Fuarı (Otel Ekipmanları), turizm paydaşlarını Antalya’da bir araya getirdi.

ANFAŞ Fuar ve Kongre Merkezi’nde açılan fuara 125 firma katıldı. 4 gün sürecek fuar, 15 ülkeden 10 binin üzerinde profesyonel ziyaretçiyi ağırlayacak.

Antalya Valisi Hulusi Şahin, fuarın açılışında yaptığı konuşmada, fuarların sektörlere önemli katkılar sağladığını söyledi.

Türkiye’nin turizmde yıllar içinde büyük yol kat ettiğini ve Antalya’nın amiral gemisi haline geldiğini belirten Şahin, 1983 yılında Türkiye’de turizmdeki yatak sayısının Rodos Adası’ndaki turist yatak sayısından az olduğunu kaydetti.

Bugün Antalya’nın 650 bin yatak kapasitesine sahip olduğunu vurgulayan Şahin, şöyle konuştu:

“Dünya turizm listesine nereden bakılırsa bakılsın ilk 10’dayız. Anlaşma yaptığımız ülkeler İtalya, Fransa gibi ülkeler. Türkiye’nin kat ettiği mesafeye baktığınızda gerçekten dev adımlar attık. Bu adımlar Sizin işiniz nedir, Türkiye 20, 30 yılda nereden geldi?” “Şu anda Türkiye’nin yıllık turizm geliri 50 milyar dolar. Bu bir hayal bile değildi.”

Bu tür fuarların turizmin gelişmesine ciddi katkı sağladığını belirten Şahin, fuarların mutlaka desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Dünyada turizmde 1 trilyon dolarlık bir pasta olduğunu belirten Şahin, “Hedefimiz dünya turizm pastasının en az yüzde 1’ini almak. Yani 100 milyar dolarlık bir pasta yapacak potansiyelimiz ve gücümüz var. 5 yılda bu. Aslında 100 milyon turist, 5 yılda 100 milyar dolar.” “Turizm geliri hedefliyoruz, bunu yapabilecek gücümüz var.” dedi.

Turizmde hedefe ulaşmak için gerekli altyapının mevcut olduğunu ifade eden Şahin, tüm paydaşların hedefe hazır olduğunu kaydetti.

“Turizm birçok dalı etkiliyor”

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ve Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı Ali Bahar, Antalya’nın sadece turizmiyle değil, tarımıyla ve tüm unsurlarıyla altın bir şehir olduğunu söyledi.

Yabancı şirket kuruluşu sıralamasında Antalya’nın İstanbul’dan sonra ikinci sırada yer aldığını belirten Bahar, dünyanın her yerinden yatırımcı çektiğini belirtti. Fuar organizasyonu konusunda kentin önemli ilerlemeler kaydettiğini belirten Bahar, fuar organizasyonunun sadece belli bir kesime bırakılmaması gereken önemli bir konu olduğunu ifade etti.

Bu tür organizasyonlarda valilik, belediyeler, odalar ve sivil toplum kuruluşlarının da yer alması gerektiğini belirten Bahar, “Günümüzde turizm sadece konaklama sektörü değil, mobilya, gıda, makine, tekstil, tarım gibi pek çok konuyu tetikliyor. Bu açıdan turizm en çok önem vermemiz gereken konuların başında geliyor.” “. söz konusu.

ANFAŞ Yönetim Kurulu Ali Bıdı da 34 yıldır bu fuarı düzenlediklerini ve bunun değerli bir başarı olduğunu vurguladı.

Fuarda yerli ve yabancı katılımcıları bir araya getirdiklerini belirten Bıdı, “Fuarlar evlilik kurumu gibidir, firmalar burada buluşarak işbirliklerinin temellerini atarlar. Fuarların şehre ve ekonomiye katkıları paha biçilemez. Birçok sektöre, sektöre ulaşımdan konaklamaya, yeme-içmeden alışverişe kadar her şey fuarlardan etkileniyor.” sözlerini kullandı.

Konuşmaların ardından Vali Şahin ve beraberindekiler stantları gezdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu