Haber

Arşivden kaybolan el yazmasını Vatikan’a satmaya çalıştı, gözaltına alındı

Vatikan Sözcüsü, İtalyan Barok sanatçısı Gian Lorenzo Bernini’ye ait olan ve daha önce arşivden kaybolan el yazmasını Vatikan’a satmaya çalışan eski bir çalışanın gözaltına alındığını açıkladı. Açıklamaya göre, şüpheli, 27 Mayıs tarihinde ‘irtikap’ suçlamasıyla gözaltına alındı. Şüphelinin Vatikan’daki Aziz Petrus Bazilikası’nın koruma ve bakımından sorumlu olan Fabric of St. Peter kurumu için çalışmış olduğu ifade edildi.

Reuters’ın aktardığına göre, 18 sayfalık belgede, Bernini tarafından tasarlanmış Aziz Petrus Bazilikası’nın kanopisindeki dekoratif özelliklerin ilk detayları yer alıyordu.

120 BİN EURO’YA SATMAYA ÇALIŞTI

Vatikan Sözcüsü, şüphelinin gözaltında tutulmaya devam ettiğini ve son günlerde iki kez sorgulandığını bildirdi. Vatikan savcıları, şüpheli hakkında iddianame hazırlanıp hazırlanmayacağına gelecek hafta karar verecek. Söz konusu soruşturma, Fabric kurumunun yaptığı suç duyurusunun ardından başlatılmıştı. Şüphelinin, 17’nci yüzyıldan kalma el yazmasını geri getirip Vatikan’a 120 bin euro’ya satmaya çalıştığı ileri sürüldü.

İtalya’nın Domani gazetesinin olayı kamuoyuna duyurduğu haberinde, şüphelinin Fabric kurumunun eski iletişim sorumlusu olduğu ve el yazmasını Aziz Petrus Bazilikası’nın baş rahibi Mauro Gambetti’ye satmaya çalıştığı iddia edildi. Domini’nin haberine göre, kayıp el yazması daha sonra arşivlerinden kaybolduğu Vatikan’a teslim edildi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu