Haber

Başsavcı: Töre cinayeti riski varsa mülteci statüsü verilebilir

Avrupa Adalet Divanı Başsavcısı, namus cinayeti, zorla evlendirme ve aile içi şiddet tehdidiyle karşı karşıya kalan kadınlara AB içinde mülteci statüsü verilebileceği görüşünü dile getirdi. ” tehdidiyle karşı karşıya olan kadınlara Avrupa Birliği (AB) içinde mülteci statüsü verilmesi yönünde görüş bildirdi.

Bulgaristan Sofya İdare Mahkemesi, Avrupa Adalet Divanı’na, zorla evlendirildikten sonra ailesini terk eden ve aile içi şiddet nedeniyle Bulgaristan’a kaçan Türk kökenli bir Kürt kadına eyaletler arası velayet verilip verilmeyeceği konusundaki görüşünü sordu. 2017’de eşinden resmi olarak boşanmadan önce imam olarak başka bir erkekle birlikte yaşamaya başlayan kadın, Türkiye’ye geri gönderilmesi halinde hayatından endişe edeceğini, eski sevgilisi tarafından öldürülebileceğini ifade etti. “namus” gerekçesiyle eşi veya kendi ailesi.

Bulgaristan’daki mahkemenin uygulamasını inceleyen Avrupa Adalet Divanı Başsavcısı Richard de la Tour, belli bir toplumsal gruba mensup olan ve makul nedenlerle zulümle rekabet etme riski taşıyanların, dava açabilecekleri görüşünü dile getirdi. mülteci olarak tanınmalıdır.

Şiddete uğrayanlara ırk, din, milliyet ve siyasi görüşlerin yanı sıra bir sosyal gruba ait olmalarından dolayı mülteci statüsü verilebileceğini belirten Başsavcı, cinsiyetin makul bir sosyal grup olduğuna dikkat çekti.

Belirli bir kümenin üyelerinin doğuştan gelen ortak özelliklere veya değiştirilemeyecek ortak bir geçmişe sahip olmasının ön koşul olduğunu belirten Başsavcı, başvuru sahibinin menşe ülkede açıkça dışlanmış bir kimliğe sahip olması gerektiğini de belirtti.

Başsavcı de la Tour, Bulgaristan’da uluslararası koruma başvurusunda bulunan kadının bu özellikleri taşıdığını belirtti. Biyolojik cinsiyete doğuştan gelen bir özellik olarak değer veren De la Tour, toplumsal cinsiyetin aynı zamanda sosyolojik bir kavram olduğuna da dikkat çekmiştir. Bir toplumda kadın ve erkeğe biçilen rollerin olası eşitsizliklerin ortaya çıkmasına zemin hazırladığına işaret eden Başsavcı, toplumsal cinsiyete dayalı şiddetin küme belirlemek için kullanılabileceğini kaydetti.

Başsavcı’nın görüşü Avrupa Adalet Divanı için bağlayıcı değildir, ancak Mahkeme hakimleri kararlarında çoğunlukla Başsavcı’nın görüşünü dikkate almaktadır. Avrupa Adalet Divanı’nın Bulgaristan mahkemesinin başvurusuna ilişkin kararını ne zaman vereceği henüz bilinmiyor.

AFP/JD, Birleşik Krallık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Başa dön tuşu