Haber

Bekir Bozdağ: Hakim ve savcılar sosyal medya linçlerinden etkileniyor

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ankara İncek’teki CTE Eğitim Merkezi’nde düzenlenen Türkiye Adalet Akademisi 27. Dönem Eğitim Açılış Töreni’ne katıldı.

Hakim ve savcı adaylarına da seslenen Bozdağ, şunları söyledi:

“İnşallah bu mesleğe kabul edildikten sonra 40 yıl, biraz daha fazla, bu millete adalet duygusuyla hizmet etme imkanına sahip olursunuz. Adalet yüksek bir bedeldir. Allah. Bütün varlıkları ayakta tutan yegâne ölçüdür. Bizim alanımız adalettir. Bunun büyük bir bedel olduğu gerçeğini gözden kaçırmayalım. Herkesin hayatını güzel ve herkese hoş gösteren en kıymetli şey elbette adalettir. . Bu nedenle attığınız her adımda, attığınız her süreçte adalet korkusu birincil korkunuz olmalı ve adil karar verme hassasiyeti kesinlikle ilk prensibiniz olmalıdır.”

dedi.

“Karar verirken Anayasa’ya bakın”

Anayasa’nın 138’inci maddesinde belirlenen unsura uyduklarına işaret eden Bekir Bozdağ, şu ifadeleri kullandı;

“Yargıçlar görevlerinde bağımsızdır. Karar verirken sadece vicdanınıza, sadece kamu vicdanına bakarsanız, birçok haksızlıklara, birçok adaletsizliklere o vicdan tahammül eder. Birçok suçlu vicdanları rahat olduğu için zulme uğruyor. Gençlerimiz hakim ve savcı adayları vicdanınız anayasaya bağlı olsun vicdanınız hukuka bağlı olsun vicdanınız size farklı söyleyecek ama biz anayasa ne diyorsa onu yapacağız kanun ne emrediyorsa onu yapacağız vicdanımız, hakim ve savcıların vicdanı anayasaya, kanuna ve hukuka bağlı olsun kanunsuz suç kanunsuz ceza olmaz bizim anayasamız kanunumuzla kanunla bağlı olsun zaman zaman görüyoruz ; siyasi görüşe göre sosyal medyadan bir grup linç ediyor. Bunun altında hakimler savcılar etkilenebilir. Oysa Anayasa’ya bakacaksınız. Bakacağımız Anayasa, kanun, kanun. yasa.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Başa dön tuşu