Haber

Çin Komünist Parti, 20’nci Ulusal Kongresi’ne ilişkin İstanbul’da brifing verdi

“Çin barışçıl dış politikasında ısrar edecek”

“2035’e kadar sosyalist modernleşmeyi gerçekleştireceğiz”

“Çin-Türkiye stratejik iş birliği seviyesini yeni seviyelere taşıyabiliriz”

“Sincan’da ortalama yaşam süresi 30’dan 72 yıla çıktı”

Gül KABA-Ömer HASAR/İSTANBUL, – İstanbul’da yapılan Çin Komünist Parti Ulusal Kongresi Özel Konulu Brifing Toplantısı’nda konuşan Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Dış İrtibat Bakan Yardımcısı Qian Hongshan, “Kongrenin ana teması Çin’e özgü sosyalizm bayrağını yükseltmektir. 2035’e kadar sosyalist modernleşmeyi gerçekleştireceğiz. İkinci yüzyılın ortasına kadar da müreffeh, modern ve güçlü bir ülke inşa edeceğiz” dedi.

Çin komünist Partisi (ÇKP) Heyeti, Asya Siyasi Partiler Toplantısına mesken sahipliği yapan Türkiye’ye geldi.  Heyete başkanlık eden ÇKP Merkez Komitesi Dış İrtibat Bakan Yardımcısı Qian Hongshan program öncesinde Çin’in Ankara Büyükelçiliği’nin Beşiktaş’ta düzenlediği brifing toplantısına katıldı. Toplantıda Çin’in Ankara Büyükelçi Liu Shaobin ve ÇKP Merkez Komitesi Dış İrtibat Bakan Yardımcısı Qian Hongshan konuşma yaptı. Qian konuşmasının ardından soruları yanıtladı.

Qian Hongshan, Çin Komünist Parti Ulusal Kongresi Özel Konulu Brifing toplantısında katılımcılara 16-22 Ekim tarihlerinde Pekin’de düzenlenen ÇKP 20. Ulusal Kongresi hakkında bilgi verdi. Hongshan, Türkiye-Çin bağları üzerine de konuştu.

“İSTİKLAL CADDESİ’NDEKİ BOMBALI SALDIRIDAN BÜYÜK ÜZÜNTÜ DUYDUK”

Sözlerine Türkiye’de olmaktan büyük memnuniyet duyduğunu söyleyerek başlayan Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Dış İrtibat Bakan Yardımcısı Qian Hongshan, “İstiklal Caddesi’ndeki bombalı hücumdan büyük ıstırap duyduk. Çin ve Türkiye hem kadim bir medeniyete sahip iki ülke büyük aralıkları olmasına karşın iki ülkenin dostluk temasları çok eskilere dayanıyor. Pandemi boyunca iki ülkenin halkı birbirine dayanak verdi. Çin Komünist Partisi 20’nci Ulusal Kongresi başarıyla tamamlandı. Bize Türkiye’deki sivil toplum kuruluşlarından, siyasi partilerden tebrik iletileri geldi. Bu da derin dostluğumuzu gösteriyor. Derinden teşekkür ediyoruz” dedi.

ÇİN’E ÖZGÜ MODERN SOSYALİZM HEDEFİ

Modern sosyalizmi inşa etme ve ikinci 100 yıl hedefine ilerlerken kongrenin çok önemli olduğuna değinen Hongshan, “Kongrenin ana teması Çin’e özgü sosyalizm bayrağını yüksekte tutmak suretiyle kapsamlı bir şekilde yeni dönemde bu düşünceyi yerine getirmek, özgüven ve büyük güce dayanarak inovasyonla modern sosyalist ülkeyi inşa etmek Çin ulusunun yeniden kalkınmasını ilerletmek için dayanışma içinde çaba göstermektir. Kongrede 3 açından çalışmalar tamamlandı. Birincisi genel sekreterimiz sayın Şi Cinping Çin Komünist Partisi 19’uncu merkez komitesi ismine Çin’e özgü sosyalizm bayrağını yüksekte tutarak kapsamlı şekilde modern bir sosyal ülke inşa etmek için dayanışma içerisinde çaba göstermek isimli raporunu sundu. Yeni dönemde Çin’e mahsus sosyalizmde ısrar etmekle ilgili bir sürü kıymetli teoriler ileri sürdü. Yol haritası gösterildi yeni devirde ve yeni seyahatte ülke ile davanın gelişmesi ikinci yüzyıl amacının gerçekleştirilmesi için istikamet verdi. İkincisi parti tüzüğünün değiştirilmesidir. Kongre raporunda belirlenen değerli teoriler ve stratejik kanılar tüzüğe dahil edildi. Değiştirilen parti tüzüğü Marksizm’in Çinlileşmesi ve çağdaşlaşmasının yeni soncunu gösteriyor. Üçüncüsü ise partinin yeni merkez lider grubu seçildi. Tüm partinin ortak iradesi ve milyonlarca halkın ortak dileğiyle sayın Şi Cinping genel sekreter olarak seçildi” dedi.

“2035’E KADAR SOSYALİST ÇAĞDAŞLAŞMAYI GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

20. Ulusal Kongre raporunun Çin yönetişimini anlamak açısından önemli olduğunu vurgulayan Hongshan, “Kongrede 10 yıldaki muvaffakiyetler özetlendi. Geçen 10 yıldaki büyük ihtilaller özetlendi. Son 10 yılda ülkenin ekonomik ve teknolojik gücü yeni düzeylere taşındı. Çin dünyanın ikinci büyük iktisadı haline geldi. Çin bugün dünya iktisadın yüzde 18,5’i tek başına üretiyor. Kırsalda 100 milyon toplam nüfus yoksulluktan kurtuldu. Kongrede sistematik ve kapsamlı bir şekilde Çin’in ideolojik yeniliklerini belirledik. Marksizm’i, Çin kültürel değerleriyle birleştirerek çağın sorunlarına cevap verebiliriz. Tüm etnik kökenden insanları birleştirerek ikinci 100 yıl hedefine ulaşmak için çalışacağız. Kapsamlı sosyalist ülke inşa etmek için 2 adımda çalışacağız. Birincisi, 2035’e kadar sosyalist çağdaşlaşmayı gerçekleştireceğiz. Oburu ikinci yüzyılın ortasına kadar Çin’in müreffeh, çağdaş ve güçlü bir ülkeyi inşa edeceğiz. Barış ve gelişme yolunda ısrar edeceğiz. Çin şekli çağdaşlaşma Çin ulusunun kalkınmasının gerçekleşmesi için aydınlık bir yoldur. Biz birtakım ülkelerin savaş, yağma üzere sistemlerle eski zenginleşme yolunu izlemeyeceğiz. Bu gelişmekte olan ülkelerin halklarına büyük acılar çektirdi. Biz barış, kalkınma, iş birliği bayrağını yüksekte tutarak dünyada barışı ve gelişmeyi korurken kendi gelişmelerimizi arıyoruz ve kendi gelişmelerimizle dünyada barışı ve gelişmeyi daha âlâ koruyabiliyoruz” diye konuştu.

“ÇİN BARIŞÇIL DIŞ SİYASETİNDE ISRAR EDECEK”

Dünyanın hiç görülmemiş bir hızda değiştiğini ifade eden Hongshan, “Yeni Çağ’da Çin’e has sosyalizm davasını nasıl ilerletebiliriz, 20. Kongre buna yanıt verdi. Genel Sekreterimiz Şi Cinping, büyük davalar için daha büyük katkılarda bulunacağını tekrarlardı. Çin barışçıl dış siyasetinde ısrar edecek. Çin, yeni tip milletlerarası bağlantıların, insanlık için ortak mukadderatın oluşturulması için uğraş gösterecek. Memleketler arası güvenlik kurallarının oluşturulması için çalışacak. Çin, her türlü hegemonyacılık siyasetine karşı çıkacak. Dünya halklarıyla insanlık için daha hoş bir gelecek yaratacak. Barış, gelişme, özgürlük üzere bütün insanlığın ortak bedelleri ve üniversal güvenlikle gelişme ve pak bir dünya inşa etmek üzere içerikler tüzüğe dahil edildi. Bu da ÇKP’nin insanlık için derin düşüncelerini gösteriyor” dedi.

“ÇİN – TÜRKİYE STRATEJİK İŞ BİRLİĞİ SEVİYESİNİ YENİ SEVİYELERE TAŞIYABİLİRİZ”

Çin ve Türkiye’nin hem iki kadim medeniyete sahip ülke hem de Asya’nın büyük ülkeleri olduğunu söyleyen ÇKP Merkez Komitesi Dış İrtibat Bakan Yardımcısı Qian Hongshan, “İki ülkenin dostluk temasları çok eskiye dayanır. Pandemi periyodunda iki ülkenin birbirine verdiği takviye stratejik ilgilerine güç kattı. Türkiye tarihte Mustafa Kemal Atatürk kıymetli gelişme sağlamıştır. Son yıllarda Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde bağımsızlık ve gelişme konusunda yol alıyor. Biz de birlikte öğrenmeyi hazırız. Birlikte modernizasyonun yollarını geliştirebiliriz. Çin ve Türkiye hem gelişmekte olan büyük ülkelerdir hem de yükselen ekonomik piyasalar. Şi Cinping ve Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde Çin- Türkiye stratejik iş birliği için çalışılıyor. Nesil ve Yol Teşebbüsü için çalışmalar devam ediyor. Temaslar kıymetli bahislerde sürdürülüyor. 2021’de iki ülke arasında 34 milyar 230 milyon dolar ticaret hacmine ulaşıldı. Kısa bir süre önce Şi Cinping ile Recep Tayyip Erdoğan Semerkant’ta bir ortaya geldi. Çin tarafı Türkiye ile ilgilerin gelişmesine büyük ehemmiyet vermektedir. Çin – Türkiye stratejik iş birliği düzeyini yeni düzeylere taşıyabiliriz” ifadelerini kullandı.

SİNCAN’IN EKONOMİK DURUMU 200 KAT ARTTI

Konuşmasında Çin’deki etnik gruplar ve diğer milletlerin de gelişmesini önemsediklerini belirten Hongshan, “ÇKP 20. Ulusal Kongre Raporundaki başka bir değerli nokta da ortak refah vurgusudur. Sincan’daki Uygur halkı dahil tüm etnik halkımızın hiçbiri eksiği olmayacaktır. Geçtiğimiz 60 yılda Sincan’ın ekonomik durumu 200 kat arttı. Sincan’da nüfus 2 milyondan 12 milyona yükseldi. Ortalama yaşam süresi 30’dan 72 yıla çıktı. Sincan’da 20 bin cami bulunuyor. Bu oran Müslüman ülkelerden bile yüksektir. Sizleri Sincan’a davet ediyoruz. Gelirseniz halkın memnunluğunu kendiniz görebilir, hissedebilirsiniz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu