Haber

Deprem bölgesinde binlerce çocuğun tedavisini üstlenen Prof. Dr. Saz: Bulaşıcı hastalıklar bulaşabiliyor

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Çocuk Acil Bilimleri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hareket Ulaş Saz, 16 kişilik ekiple enkazdan 15’i kurtarılan 2 bine yakın çocuğun tedavisini üstlendiklerini söyledi. depremden sonra isteyerek görev yaptığı Hatay’da. Bölgede çocuklarda en sık solunum yolu ve bağırsak enfeksiyonlarının görüldüğünü belirten Saz, “Önlem alınmazsa hiç görmediğimiz bağırsak enfeksiyonlarından kolera ve diğer hastalıklara kadar geniş bir perspektifte görebiliriz. bulaşıcı hastalıklar ve hatta sıvı kaybından ölümler.”

Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler ile merkez üssü Hatay’ın Samandağ ilçesi olan 6,4 büyüklüğündeki depremde binlerce kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kişi enkazdan kurtarılarak hastanelere kaldırıldı . Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hareket Ulaş Saz, birçok meslektaşı ile gönüllü olarak bölgeye giderek depremzedeleri tedavi etti. Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde 6 gün görev yapan Prof.

‘YAKLAŞIK 2 BİN ÇOCUĞU TEDAVİ ETTİK, 15’İ SARGILIDAN ÇIKARILDI’ Bölgedeki durumu anlatan Prof. Eylem Ulaş Saz, “Annem, babam ve kardeşlerim orada. 3 aile olarak birinci derece yakınlarımın evleri ağır hasar gördü. İlk günün ilk saatinde yakınlarıma ulaştım, onlarla görüştüm.” İlerleyen günlerde temas hatlarındaki sorundan dolayı görüşemedik.Ege Üniversitesi doktorları olarak hemen 6 ekip oluşturduk.Bu ekipler deprem bölgesindeki tüm illerde çalışacaktı ama sıra bize gelmedi. gel bölgeye yönlendirilmedik.Sonra yıllık izin alıp bölgeye gittik.AFAD gönüllüsü olarak kayıt olduk.Mustafa Kemal Üniversitesi’nde çocuk acil servisini yönettik.Ayrıca 16 yataklı genel pediatri servisini kurduk. 16 doktor ve 16 hemşireden oluşan ekiple 6 gün boyunca burada çalıştık.15’i enkaz altından kurtarılan 2.000’e yakın çocuğu tedavi ettik. .” Deprem bölgesindeki çocukların rahatsızlıklarına değinen Prof. Hijyen bozuklukları ve su sıkıntısından kaynaklanan sorunlar.Hijyen kuralları,su,temizlik,tuvalet gibi sanitasyonla ilgili koruyucu tedbirler varsa”’GÖNÜLLÜ ÇOCUK DOKTORLARINA İHTİYAÇ VAR’Afet bölgesinden diğer şehirlerdeki hastanelere sevklerin yapıldığını anlatan Prof. Her zaman havalanan Sikorsky helikopterleri, bakanlığın helikopterleri, uçak ambulans sistemleri, yüzlerce kara ambulansı vardı. es. diyen Prof.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu