Ekonomi

En zengin Türklerin serveti azaldı

Forbes Türkiye, bu yıl 14’üncü kez hazırladığı “En Zengin 100 Türk” listesini açıkladı.

119 kişiden oluşan Forbes 100’ün toplam serveti 99,9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Geçen yıl 40’a ulaşan milyarder sayısı ise 11 kişi azalarak 29 olarak kayıtlara geçti. Listede yer alan dolar milyarderleri Forbes Amerika tarafından gelecek hafta açıklanacak küresel milyarderler listesinde de yer alacaklar.

Listenin birinci sırasında 3,8 milyar dolarlık servetiyle Rönesans Holding Lideri Erman Ilıcak yer alıyor. Son beş yılın “en zengini” Yıldız Holding ve Godiva İdare Konseyi Lideri Murat Ülker ise 3,7 milyar dolarlık servetiyle ikinci sıraya geriledi. Üçüncülüğü 2,1 milyar dolarlık servetleriyle Fiba Holding İdare Şurası Lideri Hüsnü Özyeğin ve biyoteknoloji şirketi Samumed’in kurucusu Osman Kibar paylaştı.

Bu yıl 11 isim Forbes 100’de birinci sefer yer aldı. Daha evvelki yıllarda listeden düşen üç isim bu yıl geri döndü. Toplam servetten 6,1 milyar dolar hisse alan bu isimler ortasında geçen yıl hayatını kaybeden Enka İnşaat ve Sanayi AŞ Kurucusu ve Onursal Lideri Şarık Tara ve Erdoğan Demirören’in varisleri ile 2016’da hayatını kaybeden Mustafa Koç’un iki kızı da yer alıyor. Mustafa Koç’un kızları Esra Koç (22) ve Aylin Koç (18) Koç Kümesi şirketlerinde hissedar olan dördüncü nesilden birinci üyeler oldu. Koç kardeşler tıpkı vakit Forbes 100 tarihinin en genç isimleri olarak yer alıyor.

29 dolar milyarderinin altısı (Osman Kibar, Comodo’nun Kurucusu Melih Abdulhayoğlu, Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Suat Günsel, Chobani Kurucusu Hamdi Ulukaya, ABD’de kurdukları Sierra Nevada Corporation ile NASA’nın uzay istasyonuna kargo taşıyan Eren-Fatih Özmen) servetini büsbütün Türkiye dışında kurup büyüttükleri şirketlerden edinen isimler ortasında bulunuyor.

Listenin birinci 10’unda yer alan isimlerin ortak noktalarından biri de Türkiye dışında şirketleri olması ve döviz gelirleri bulunması.

Bu ortada bu yıl listede 28 bayan bulunuyor. Bayanların toplam servet içindeki hissesi yüzde 19,7. En varlıklı bayan ise 2 milyar dolarlık servetiyle Vehbi Koç Vakfı İdare Şurası Lideri Semahat Arsel.

“Bu yılki liste şu ana kadarkilerin en merak edileni

Listeye ait değerlendirmede bulunan Forbes Türkiye Genel Yayın Direktörü Burçak İnanç şunları kaydetti:

“Bu yılki listemiz şu ana kadarkilerin en merak edileni oldu. Çünkü 2018’in ikinci yarısında yaşadığımız döviz dalgalanmaları, bölgede, Avrupa’da ve genel olarak dünyadaki politik ve finansal krizler üst üste eklendiğinde, iş dünyası hayli türbülanslı bir periyottan geçiyor.

Pek çok kişinin ‘listede ciddi düşüş’ beklentisine karşın acıklı bir tablo, yerle bir olan servetler, büyük batışlar yok. Evet makro sayılarda yani toplamda geçen yıla nazaran 21,5 milyar dolar servet düşüşü var ve 119 bireyden 101’inin serveti azaldı.

Ancak listenin ayrıntıları bize iş dünyasının genel olarak bu sıkıntı ortama karşı yeterli bir direnç gösterdiğini, sebatla tutunduğunu, kendine yeni iş alanları, pazarlar yaratabildiğini, özetle bu riskleri azaltacak tedbirler almayı başardığını ve bu zahmetli periyotta yoluna devam edebildiğini gösteriyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu