Haber

Fransa’ya dış müdahale raporu: ‘En büyük tehdit Rusya, Çin ve Türkiye’

Fransa Parlamentosu İstihbarat Komisyonu’nun hazırladığı raporda, Fransa topraklarına en fazla dış müdahale yapan ülkeler arasında Rusya ve Çin’in yanı sıra Türkiye’nin de yer aldığı öne sürüldü.

Euronews haber sitesine göre, komitenin hazırladığı raporda Fransa’dan, ABD’de yabancı casusluk faaliyetlerine karşı yürürlükte olan yasalara atıfta bulunarak yasal mevzuatta değişiklik yapması istendi.

‘MANİPÜLASYON OPERASYONLARINDA RUSYA VE ÇİN ÖNCÜ OLDU’

Algoritma tabanlı gözetleme faaliyetlerine odaklanılması istenen yıllık raporda, gerekirse hedeflenen yabancı tehdit aktörlerinin varlıklarının dondurulması da dahil olmak üzere etkili tedbirlerin alınması talep edildi.

Raporda, Fransa’ya yönelik dış müdahalenin “değişken, her yerde ve kalıcı” bir tehdit haline geldiği uyarısında bulunulurken, Rusya ve Çin gibi siber güç kullanan ülkelerin manipülasyon operasyonlarına öncülük ettiği belirtiliyor.

TÜRKİYE NEYLE SUÇLANIYOR?

Meclis heyetinin raporunda, Ankara’daki hükümetin Fransa’daki Türk diasporasını kontrol altına alma ve onlar sayesinde gücünü “özellikle düşman gördüğü Ermeni ve Kürtlere karşı” kullanma eğiliminde olduğu iddia edildi.

Raporda ayrıca, Türkiye’de hükümetin ‘dini siyasi bir ideolojiyi yaymak için güçlü bir araç olarak kullandığı’ ve bu bağlamda Fransa’da ibadethanelerin finansmanının ve daha önce izin verilen Fransız mescitlerine imam atanmasının ‘Türkiye’nin görevi’ olarak değerlendirildiği iddia ediliyor. Fransa’da İslam’. İddiaya göre “bunun ona nüfuz etmesine olanak sağladı”

SİYASETÇİLER VE AKADEMİSYENLERE ‘SAF’ SUÇLANMA

Uluslararası alanda artan gerilime dikkat çekilen raporda, Fransa’ya yönelik dış müdahale tehditlerinin ileri düzeyde olduğu belirtildi. Raporda, Avrupa Birliği (AB) içinde konuyla ilgili ortak mücadele çağrısında bulunulurken, dış güçlerin müdahaleleriyle mücadele için acilen bir yasa çıkarılması talep edildi.

Raporda ayrıca ‘yalan haberlerin yayılmasının Batı’ya karşı savaşta önemli bir silah olarak görüldüğü’ belirtildi. Raporda ayrıca Fransa’nın Russia Today (RT) kanalı ve Sputnik’i kapatmasının Rusya’nın bilgi savaşının kapsamını daralttığı ileri sürüldü.

Raporun sonunda ülkedeki siyasetçiler, üst düzey memurlar, şirket temsilcileri ve akademisyenler, dış müdahale tehlikesini yeterince anlamadıkları gerekçesiyle ‘saf’ olmakla suçlandı. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu