Haber

İnternet üzerinden araç satışında dolandırıcılık iddiası

CEMİL MURAT BUDAK/SERDAR AÇIL – Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, internet üzerinden başka bir aracı kendi aracıymış gibi göstererek “sazan spirali” olarak bilinen yöntemle satışa çıkardığı iddia edilen şüpheliye cezai işlem uyguladı. “Bilgi sistemlerini, bankaları veya kredi kuruluşlarını araç olarak kullanarak dolandırıcılık” suçundan 3 yıldan 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırıldı. Bir yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırladı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianameye göre, İzmir’de yaşayan Bülent S., bir internet sitesinde gördüğü ikinci el otomobil ilanında yazılı telefon numarasını aradı. Kendini Hasan olarak tanıtan kişi, aracı borcu karşılığında alıp ilana koyduğunu bu yüzden fiyatını düşük tuttuğunu söyledi.

Telefonda yapılan pazarlık sonrasında kendisini Hasan olarak tanıtan kişi, “Eğer satın alma konusunda ciddiyseniz bana otobüs biletinizin fotoğrafını gönderin. Aracı ilandan kaldıracağım.” söz konusu. Bunun üzerine Bülent S., aracın ruhsatını kontrol ettirmek için ilanda yer alan aracın ruhsatını talep etti.

Bülent S’nin Ankara’ya gelmek için aldığı otobüs biletinin fotoğrafını yayınlamasının ardından kendisini Hasan olarak tanıtan kişi ilanı yayından kaldırdı.

Otobüsle Ankara’ya gelen Bülent S., yolda kendisini Hasan olarak tanıtan kişiyi arayarak şehre yaklaştığını söyledi. Hasan, Bülent S.’ye, “Ortak arkadaşıma telefon numaranızı verdim, inince sizi arayacak” dedi. İfadesini kullandı.

Bülent S. AŞTİ’de kahvaltı yaparken, Kemal isimli kişi aradı ve kendisini Hasan’ın ortağı olarak tanıttı. Kemal, mağdur Bülent S.’ye, “İzmit’teyim. Size konum göndereceğim, aracın sahibi orada, ona gidebilirsiniz” dedi. söz konusu.

Bülent S, AŞTİ’den metroya binerek Ostim durağında inerek kendisine gönderilen mevkiye gitti.

Vergi borcunu ve trafik cezasını da ödedi.

Dolandırıcı zanlıları aynı anda Erdal Ş.’yi arayarak satışa çıkardığı aracı satın almak istediklerini ancak şehir dışında olduklarını ve bir arkadaş göndereceklerini söylediler. Şüpheliler ayrıca Erdal Ş.’den aracın ruhsatını da istedi.

Bunun üzerine araç sahibi Erdal Ş, müşteriyi karşılamak için Ostim metro durağına gitti. Bülent S. ile Erdal Ş, Ostim metro durağında buluşarak satışa konu aracı ekspertize götürdü. O sırada kendisini Kemal olarak tanıtan kişi Bülent S’yi arayarak bir sorun olup olmadığını sordu. Bülent S ise herhangi bir sorun olmadığını, ekspertiz sonrası notere gideceklerini söyledi.

Bir süre sonra kendisini Hasan olarak tanıtan şahıs, Bülent S.’yi arayarak, Fatih Bora K. adına olan IBAN’ı telefonuna gönderdiğini, parayı o hesaba göndermesi gerektiğini, araç sahibinin ise kendisine bilgi verdiğini belirtti. da bunun farkındaydı. Bir süre sonra şüpheliler Erdal Ş.’yi arayarak parayı hesabına yatıracaklarını söyleyerek IBAN istedi.

Bülent S. ve Erdal Ş. Aracın satışı için Yakacık Mahallesi’ndeki notere gitti. Burada Bülent S. aracın vergi borcunu ve trafik cezasını ödedi. Noterin ödemeyi yapıp yapmadığını sorması üzerine Bülent S., kendisini Hasan olarak tanıtan şahsın verdiği IBAN adresine 535 bin lira gönderdi.

Transfer sürecinde Erdal Ş, “paranın hesaba aktarılmadığını ve onay beklediğini” kaydetti. Bunun üzerine Bülent S. şüphelenerek daha önce kendilerini Hasan ve Kemal olarak tanıtan kişilerin telefonlarını aradı. Her iki telefonun da servis dışı olduğunu gören Bülent S, noterdeki görevlilere, “Paramı aldılar, aracı satmayacaklar” dedi. söz konusu. Araç sahibi Erdal Ş. “Bana para göndermediniz, aracın satış bedelini nasıl ödeyebilirim?” Bu kelimeyi kullandı. Dolandırıldığını anlayan Bülent S, polise şikayette bulundu.

10 yıla kadar hapis cezası talebi

İddianamede, para transferinin gerçekleştiği hesabın sahibi şüpheli Fatih Bora K., olayda adı geçen kişileri tanımadığını, şoför olduğunu, ayrıca internet sitesine reklam da yayınladığını iddia etti. İş bulmak için zaman zaman söz konusu web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Şüpheli, “Olay günü iletişim bilgilerini bilmediğim, isminin Gürkan olduğunu söyleyen bir kişi benimle iletişime geçerek iş olduğunu ve tanıştığımızı söyledi. Görüşme sırasında kişi beni aldı. telefon edip ‘e-Devletinizi, sabıka kaydınızı inceleyeyim, sizi o şekilde işe alacağım’ dedi. “dedi. Yaklaşık yarım saat boyunca telefonum bu kişinin elinde kaldı. O an banka hesabımı kontrol etmedim. Bir süre sonra hesabıma paranın girip çıktığını gördüm.” ifadelerini kullandı.

Bülent S. ve Erdal Ş’nin müşteki olduğu iddianamede, Fatih Bora K’nın internet sitesinde sahte hesap açtığı, Erdal Ş’nin satış ilanını kopyaladığı, iletişim bilgilerini değiştirip yeniden yayınladığı ve dolandırıcılık yaptığı belirtildi. “sazan spirali” formülüyle.

İddianamede, şüphelinin “bilgi sistemlerini, bankaları veya kredi kuruluşlarını araç olarak kullanarak dolandırıcılık” suçundan 3 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu