Haber

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, Osmaniye’de yaralıları ziyaret etti.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremler için “Türkiye büyük devlettir, Türk milleti büyük millettir. Kardeşlerimizi bu evlerde, otellerde ağırlamak mümkündür.” söz konusu.

Akşener, Osmaniye’de özel bir hastanede tedavi altına alınan yaralıları ziyaret ettikten sonra depremde hayatını kaybedenlere başsağlığı, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diledi.

Elbirliğiyle çalışarak bu felaketin üstesinden gelineceğini belirten Akşener, Türkiye’nin dört bir yanında yaşayan her vatandaşın kalbinin deprem bölgesinde attığını söyledi.

Bölgeye depremzedelerin sesi olmak için geldiğini anlatan Akşener, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Benim ve arkadaşlarımın başındaki siyasetin tanımı şudur: Muhalefet halkın avukatıdır. Sesinizi duyar, devlet çalışır, işini yapar, hizmeti yapar, haber verir. Şimdi ben bugün tamamen sizin sesinizi duymak ve eksik gediklerin ne olduğunu nasıl giderileceğini görmek için buradayım.Görüyorum ve her yeri geziyorum.Bunları görüp ilgili yerlere ulaştırmaya ve analizler yapmaya çalışıyorum.Depremin olduğu günden beri biz Bölge illerimizde milletvekillerimiz, memurlarımız var.Artık Türkiye’nin büyük bir sivil toplum kuruluşuna dönüştük.Yani siyasi partiden başka bir sivil toplum kuruluşuna dönüştük.Yardım organizasyonuna dönüştük kardeşlerimiz. Türkiye’nin birçok yerinde yaşayanlar AFAD’ın bilgisi dahilinde valiliklerin, kaymakamlıkların yani resmi bölgelerin bilgisi dahilinde bize yardım gönderiyor.Biz sadece bu aktarım işlemini yapıyoruz.Doğru yerlere ulaşmasını sağlamaya çalışıyoruz. . Türkiye” Cilt Arama kurtarma için her yerden bize geldiler. Devletimizin bilgisi dahilinde tekrar dağıttık. Orgeneral Ali Demir Paşa önderliğinde istekli arkadaşlar arama kurtarma için geldi. Onları göndermeye çalıştık. Türkiye bir bütün olarak burada. Türkiye’de yaşayan her birey burada.”

“Türk milleti büyük millettir”

1999 Marmara Depremi’ni yaşadığını ve bu felakette birçok yakınını kaybettiğini ifade eden Akşener, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler nedeniyle üniversitelerde uzaktan eğitime geçilmesi konusunu değerlendirdi.

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı yurtlara depremzedelerin yerleştirilmesinin yanlış olduğunu savunan Akşener, şunları kaydetti:

“6 kişilik bir aileyi 6 kişilik odaya alın, ailenin mahremiyeti ortadan kalkar. Ailenin kendi içindeki bütünlüğü ortadan kalkar. Anne, baba ve çocuklarınızı böyle bir odaya koyunca olmaz. Bu asla yapılmamalı. Türkiye büyük devlet, Türk milleti çok büyük, millettir, bu kardeşlerimizi bu konutlarda, otellerde ağırlamak mümkün, halkımız buna bedeli pahasına da olsa hazır. zaman, devletimizin gücü, gerekirse bu otellere, bu boş evlere kira verecek kadar büyüktür, biz de her vergi mükellefi olarak yanındayız.

Bu bölgede eğitim gören 285.000 üniversite öğrencisi bulunmaktadır. Bu bölgede okuyan öğrencilerin diğer üniversitelerde birebir bölümlerde eğitim görmelerinin önünün açılması gerekmektedir. Pandemiyle birlikte 2 yıl geride kaldı. Yani uzaktan eğitim. Şimdi böyle giderse… Ben eski bir üniversite profesörüyüm. Karşımda üniversite profesörü arkadaşlarım var. Okul aynı zamanda sadece bir eğitim alanı değildir. Bu gençlerin eğitim almalarını ve başka bir şekilde davranış kazanmalarını sağlarlar. Hocayla birebir görüşmek bir başka oluyor. O kantinde oturmak bir başka. O binada okumak bir başka. Arkadaşlarınla ​​oturmak, konuşmak, çay içmek bir başkadır. Buradan yetkilileri uyarmak istiyorum. Lütfen bu işi durdurun.”

“Anne ve babasını kaybeden çocukları devlete teslim edin”

Meral Akşener, depremzedelerin ısınma ve barınma ihtiyaçlarının acilen giderilmesi gerektiğini belirterek, özellikle kadınların tuvalet konusunda taleplerinin olduğunu belirtti.

Depremde anne ve babasını kaybeden çocuklara sahip çıkmanın önemine vurgu yapan Akşener, “Mutlaka devlete teslim edin. Ondan sonra amca, dayı, teyze tabii ki geliri oluyor ama DNA testi ile yaptırmalı çünkü Kocaeli depremini ilk 10 gün anlayamadık, çocuk çalındı, organları yurt dışına gönderildi. Satılmak için çalındı. Kimseye anlatacak vaktim yok.” ifadesini kullandı.

Akşener, deprem bölgesindeki tüm konutların değerinin de düşeceğini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Diyelim ki 2 milyon lira olsa 500 bin liraya satılmaya çalışılır. Bu işin şöyle bir tarafı var. Buna engel olmak lazım. ‘Satmak zorunda.İnsanlar doğru gidiyor.Binalarını mülklerini satıyorlar.Ayrıca Hatay’dan başlayarak bu parayla Türkiye’nin her yeri alınıp nüfus veriliyor.Bir an önce durdurulmalı.Yani dış satışlar olmasın’ Burada da izin verilmemeli, Antep’te de izin verilmemeli, Kahramanmaraş’ta da her ilçede verilmemeli, Türkiye’de de Adıyaman’da da verilmemeli.”

Ziyarette Akşener, depremde annesini, babasını ve kız kardeşini kaybeden ve saat 8’de enkazdan kurtarılan 15 yaşındaki Muhammet Mustafa Topak ile sohbet etti. “Senin koruyucun olmama izin ver, tamam mı?” sorusuna “tamam” yanıtını verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu