Haber

İzlanda’da kadınların 1 günlük grevi: Başbakan da katılacak

İzlanda’da ücret eşitliği talep eden ve toplumsal cinsiyete dayalı ve cinsel şiddete tepki gösteren on binlerce kadın ve ikili cinsiyete sahip olmayan kişi, yarın bir gün boyunca ülke çapında greve gidecek. Greve İzlanda Başbakanı Katrín Jakobsdóttir’in de katılması bekleniyor.

The Guardian gazetesinin haberine göre, ülkede son 48 yılda ilk olacak greve on binlerce ücretli ve ücretsiz işçi katılacak. Grevi düzenleyenler, kadınların ve ikili olmayan balıkçılık işçilerinin, öğretmenlerin, hemşirelerin ve başbakanın da kadın grevine katılacağını doğruladı ve grevin “İzlanda’yı ülkenin dikkatini süregelen cinsiyete dayalı fiyat eşitsizliğine çekmek için bir araç olarak kullanacağını” ekledi. ve cinsiyete dayalı ve cinsel şiddet.’ Bunun o gün için durma noktasına gelmesini umuyor.

’48 YIL GEÇTİ, TEMEL İHTİYACIMIZ KARŞILANMADI’

İzlanda’da son kadın grevi 1975’te yapılmış ve İzlandaca’da ‘kvennafrí’ (kadınların izin günü) olarak kavramlaştırılan grev kapsamında İzlandalı kadınlar tüm gün çalışmayı bırakmışlardı. 48 yıl önce greve katılanlar, üzerinden yarım asır geçmesine rağmen grevin temel talebinin hâlâ karşılanmadığını vurguladı.

2023 Dünya Ekonomik Forumu’nun küresel cinsiyet eşitsizliği raporunda üst üste 14. kez zirvede yer alan İzlanda’da, ülkenin bazı bölgelerinde kadınlar hâlâ erkeklerden yüzde 21 daha az kazanıyor ve kadınların yüzde 40’ından fazlası bu durumu yaşıyor. cinsel veya cinsiyete dayalı şiddet. Uğradığını söylüyor. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu