Haber

Mansur Yavaş: Gönderdiğimiz araçlar zaman zaman engellendi, valiler tereddüt ediyor

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, depremin koordinasyon eksikliğini ve yönetim sorunlarını ortaya koyduğunu belirterek, valilerin “başımız belaya girer mi” korkusuyla belediyelerden yardım almayı kabul etmediklerini anlattı.

“Şehrin valisini ararsınız, ‘Geçmiş olsun, sizin için ne yapabilirim’, ‘Teşekkürler başkanım, şu anda ihtiyacımız yok’ diyor. Şehre girmesine izin verilmedi” dedi.

‘GÖNDERDİĞİMİZ BAZI ARAÇLAR ŞEHRE GİRİLMEDİ’

Gazeteci Hasret Gürses’in sorularını yanıtlayan Yavaş, şunları söyledi:

“Şu anda Türkiye’de en dinamik küme belediyeler. Devletin başka yetkisi yok. Sadece büyükşehirlerde tüm iş makineleri belediyelere devredildiği için iş makineleri köylerin özel iradesiyle belediyelere, il belediyelerine devrediliyor. köy hizmetlerinde var herhalde ama büyükşehir belediyeleri bu konuda en güçlü belediyeler, valiyi ararsınız, ‘geçmiş olsun, ne yapabilirim’ diyor, ‘teşekkürler başkanım. Şu anda ona ihtiyacımız yok.’ Kabul edersek herhangi bir sorun yaşar mıyız?’ Düşünürler.Bu bir olay.Gönderdiğimiz araçların bir kısmı, bazı afetlerde zaman zaman şehre getirilmedi, ‘Neden geldin, sana ihtiyacımız yok’ denildi. Aslında o an başvurabileceğiniz bir bakan da yok, biz kendi başımıza harekete geçiyoruz, “Yapılacak tek şey parti belediye ayırmadan illeri eşleştirmek. Bu bölgeye gittiğiniz söylenecek. Bunda hiçbir şey yok. Bu insan hayatı.”

‘BİZE YER BİLE GÖSTERMİYORLAR, İLGİLENMİYORLAR BİLE’

“Mevcut bir yönetim sorunu olarak ortaya çıkıyor bu. Maalesef bu ayrımcılık var. Bunları şu an konuşmak istemiyorum ama gruplarımız geldikten sonra hepsini konuşacağız. Bakın bir grubu bir yere gönderdik. büyük ilçe ve ilk giden belediye biziz işe başladılar onlar da bize görüntü verdiler sonra baktık başka yerlerden gelen iki belediyeye çok uygun yer verilmiş bir şey yapılabilir mi ekiplerin çoğu Gönderilen diğer partilerden belediyeler.Bizim için böyle bir sıkıntı yok.Bizim için böyle bir sıkıntı yok.Kaderimiz insan hayatını kurtarmak ve can kayıplarını hafifletmek ama maalesef bunlarla karşılaşıyoruz.Hala sahada 3500’e yakın ekibimiz var.Gelip gidenler var. Zaman zaman psikolojisini bozmayanlar oluyor.Bizde ne yapıyoruz mesela ilk arama kurtarma hafifledi temizlik ekiplerimizi hızlıca gönderdik.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu