Ekonomi

‘Merkez’ yıllık tahminini açıkladı

ANKARA (İGFA) –Merkez Bankası’nın 2023 yıl sonu orta noktası 22,3 olup, aralığı 17,8 ile 26,9 arasındadır.

Merkez Bankası Lideri Şahap Kavcıoğlu, 2024 sonunda enflasyonun yüzde 8,8 olacağının iddia edildiğini belirterek, “Enerji fiyat şoku başta enflasyon olmak üzere tüm ekonomik göstergeleri etkileyen bir boyut kazandı. Son dönemde normalleşme eğilimi var. enerji fiyatlarında önemli düşüşlerle görülmeye başlandı.”2023 yılı enflasyon beklentileri ülkemizde olduğu gibi birçok ülkede aşağı yönlü güncellenmeye başlandı. Büyüme oranları öncü göstergelere göre bir toparlanma eğilimi göstermektedir. Büyümenin sağlam temeller üzerinde gerçekleştiğini görüyoruz.” dedi.

Kavcıoğlu, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıl dönümünün gururla kutlanacağı 2023 yılında da fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmek amacıyla ellerindeki tüm araçları en etkin şekilde kullanmaya devam edeceklerini söyledi.

2021 yılında KOBİ’lere 7 katına yakın kredi sağladıklarını belirten Kavcıoğlu, “Fiyat artışlarının devam etmesi için bir dayanak yok. Yılın son çeyreğinde yıllık enflasyon 19,2 puan gerileyerek Aralık ayında yüzde 64,3 oldu. Ekim Enflasyon Raporu’nda öngördüğümüz patikayı takip ederek varsayımımızın orta noktasının yaklaşık bir puan altında gerçekleşti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Başa dön tuşu