Haber

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Eurofighter Typhoon Uçakları Üzerinde Çalışıyor

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, “Eurofighter Typhoon” tedariki üzerinde çalıştıklarını belirterek, “Bu uçaklar İngiltere, Almanya ve İspanya ile alakalı. İngiltere de İspanya da ‘evet’ diyor, şimdi Almanya’yı ikna etmeye çalışıyorlar” dedi. Bu sorun İngiltere ve İspanya ile ilgilidir.” İspanya ‘Çözeceğiz’ diyor. İşe yararsa 40 adet Eurofighter uçağı almayı planlıyoruz.” dedi.

Güler, Bakanlığının 2024 yılı bütçesinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmesi sırasında milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Bir milletvekilinin “Eurofighter Typhoon” savaş uçağının alınıp alınmayacağı yönündeki sorusuna Güler, “Eurofighter üzerinde çalışıyoruz. Eurofighter’ı almak istiyoruz. Çok etkili bir uçak. Bu uçaklar uçaklarla ilgili” dedi. İngiltere, Almanya ve İspanya. Hem İngiltere hem de İspanya ‘evet’ diyor.” “Şimdi Almanya’yı ikna etmeye çalışıyorlar. İngiltere ve İspanya ‘Bu sorunu çözeceğiz’ diyor. Eğer işe yararsa 40 Eurofighter uçağı almayı planlıyoruz.” dedi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin elindeki muharebe uçaklarının görevlerini yerine getirip getirmeyeceği yönündeki soruya Güler, “Yapacağımız görevler için F-16’larımız, F-4’lerimiz yeterli. Ancak tabii ki ileriye bakıyoruz. Gelecek için ilk etapta F-35’e başvurduk.” “Fakat F-35’te bazı sorunlar vardı. Alternatifler üzerinde de çalışıyoruz. F-16’larımızı modernize etmek için 40 adet hazır F-16 Block 70 Viper alacağız, 79’unu da kendimiz modernize edeceğiz. TAI’de.” Cevap verdi.

Bizim için asıl önemli olan iki uçağımız var.” Güler, “Onlardan biri Hürjet. Bu aynı zamanda eğitim uçağımız olacak. Aynı zamanda bir savaş uçağı olacak. Ana hedefimiz 5’inci nesil milli muharebe uçağımız Kaan. İnşallah sonunda ilk uçuşunu yapacak.” Bu senenin 5’inci nesil uçağıdır, kendi motorumuzdur.” Yerli motoru 2028’de tedarik edeceğiz, en geç 2032’de de kendi motorumuzla uçacak.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu