Ekonomi

Türkiye 2024’e rekorla başladı: En yüksek ihracat Ocak ayında gerçekleşti

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, 2023 yılını ihracatını fazlayla kapatmayı başaran Türkiye’nin 2024 yılına rekorla başladığını belirterek, en yüksek ihracatı 20 milyar dolarla Ocak ayında gerçekleştirdiklerini söyledi.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, deprem kuşağı Malatya’da Türkiye’nin Ocak 2024 Dış Ticaret Rakamlarını kamuoyuna açıkladı. Bakan Bolat, 2023 yılını ihracatını fazlayla kapatmayı başaran Türkiye’nin 2024 yılına rekorla başladığını belirterek, en yüksek ihracatı 20 milyar 28 milyon dolarla Ocak ayında gerçekleştirdiklerini söyledi.

Yaklaşık bir yıl önce yüzyılın felaketi olarak değerlendirilen büyük bir depremin yaşandığını belirterek konuşmasına başlayan Bolat, “Malatya’da ciddi bir deprem yaşandı. 51 bin kişinin kaybının üzüntüsünü yaşıyoruz. 11 ili kapsayan bu deprem sonucunda vatandaşlarımızı mağdur ettik.Yine depremle ilgili yapılaşma, imar ve inşaat faaliyetleri çok hızlı bir şekilde devam ediyor.Kalıcı konutların inşası ve şehirlerimizin yeniden imar edilmesi için gece gündüz çalışmaya devam ediyoruz. 11 ilde 930 şantiyede 110 bin 450 çalışma arkadaşımız. Şu ana kadar tamamlanan 46 bin konutun teslimleri, Cumhurbaşkanımızın da katılımıyla yapılacak toplantılarda kura yoluyla sahiplerine teslim edilecek. “Teslim edilecek ve diğer hak sahiplerine teslim edilecek.” İnşallah en kısa sürede tamamlanacak kalıcı konut ve işyerlerine sahip olacağız” dedi.

Bakan Bolat, “En kısa sürede Malatya ve depremden etkilenen diğer bölgelerin 1-2 yıl sonra eskisinden çok daha çağdaş, daha yeni, daha canlı, dinamik ve yaşanabilir çekim merkezleri haline geleceğine inanıyoruz.”

2021 ve 2022 yıllarında Kovid dönemi sonunda dünyada büyüme ve ticaret oranlarının hızlandığını ancak son 40 yılda görülmeyen büyük bir enflasyon patlaması yaşandığını belirten Bolat, “Hem Kovid, hem Rusya-Ukrayna savaş, yaşadığımız deprem, piyasalardaki arz sorunları, lojistik sıkıntılar ve çalışmalar, “Türkiye’miz bu dönemde elektrik kesintileri gibi nedenlerle piyasalarda bir yıldız gibi parladı” dedi.

Ocak 2024 dış ticaret verilerini paylaşan Bakan Bolat, “Ocak ayında ihracatımız yüzde 3,6 artışla 20 milyar 28 milyon dolara yükseldi. Böylece tarihin en yüksek Ocak ayı ihracat rekorunu kırdık. Bu yeni bir rekor oldu. yine keyifli zamanlar.” “Son 12 ayda ihracatımız rakam vereceğim, 256,5 milyar dolara çıktı. Yani Aralık ayı sonunda kırdığımız 255,8 milyar dolarlık ihracatımıza 700 milyon dolar daha ekledik. Yeni rekorumuz oldu. 256,5 milyar dolar” dedi.

İthalat verilerini de açıklayan Bakan Bolat, ocak ayında yüzde 22 düşüşle 26 milyar 201 milyon dolara gerilediğini söyledi. Bunun en önemli nedeni olarak hükümetimizin aldığı tedbirlerin etkili olduğunu belirten Bolat, “İthalat başta olmak üzere ülkemize yönelik haksız ticari uygulamalara ve dumping uygulamalarına karşı aldığımız tedbirler, elektrik fiyatlarındaki istikrarlı durum ve dünya genelindeki istikrarlı durum Bu da ikinci yarıda uyguladığımız tedbirler sonrası yaşanan düşüşten kaynaklanıyor arkadaşlar bu sayede dış ticaret açığımızda yüzde 57 oranında azalma kaydedildi. Ocak ayında dış ticaret açığımız geçen yılın aynı ayına göre 6,2 milyar dolara düştü. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 18,9 oldu. Bu yıl ocak ayında yüzde 10 artışla yüzde 76,4’e yükseldi. Geçen yıla göre puan arttı” dedi.

İthalat artış hızını her ay bir önceki yılın aynı ayına göre yavaşlatmayı hedeflediklerini belirten Bakan Bolat, “Ağustos ayından bu yana ithalatımız her ay bir önceki yılın aynı ayına göre daha az arttı. Hedefimiz” çok kolay, ihracata dayalı büyümeyle ekonomik büyümemizi sürdürülebilir ve sürdürülebilir hale getirebiliriz.” “Katma değer üreten bir yapıda yola devam etmek istiyoruz. Katma değeri artırarak mevcut ihracat miktarımızdan daha fazla döviz kazanmak istiyoruz, ihracatımızın büyümesini sürdürülebilir ve kalıcı kılmak istiyoruz. Burada da biz; Bu trendin önümüzdeki aylarda da devam etmesini umuyoruz” dedi.

Bakan Bolat, cari hesaplarda şubat, mart ve nisan rakamlarının gelmesiyle birlikte 30 milyar dolar bandının altına ineceklerini belirterek, “Bu ne işe yarayacak? Bu, Türkiye’nin döviz istikrarının gelişmesini, döviz kurunun artmasını sağlayacak” dedi. Yeterlilik artar, döviz kuru baskı altında kalmaz. Böylece finansal istikrar, makro ekonomide fiyat istikrarının daha da iyileşmesine yol açacak. Enflasyonla mücadelede silahlarımız güçlenecek. Makroekonomik istikrarımız da çok gelişecek. Enflasyon ve faiz oranlarıyla daha iyi bir performans yakalayacağız. Bunları yaparken, “2024 yılında mal ihracatında hedefimiz kesinlikle 267 milyar dolar, 2026 yılında ise 302 milyar doları hedefliyoruz.” söz konusu.

Türkiye’nin daha güçlü ve gelişmiş bir ekonomiye sahip olmasının tek yolunun hem mal hem de hizmet ihracatının artması olduğunu belirten Bakan Bolat, “Hep birlikte büyük çaba harcıyoruz. Turizm gelirleri hafta ortasında açıklandı. Turizme çok şükür, “3 milyar dolar gelir elde ettik. Bunun karşılığında 7,3 milyar dolar turizm harcamamız oldu. 47 milyar dolar net turizm fazlamız oldu” dedi. – MALATYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu