Haber

Türkiye-Japonya diplomatik ilişkilerinin 100. yılı kutlanıyor

Türkiye’nin en değerli dost ülkelerinden biri olan Japonya, Asya kıtasında Türkiye’ye en uzak ülke olmasına rağmen Türk halkının en sevdiği ülkelerden biridir.

İki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin tarihi tam 100 yıl öncesine dayanıyor. Bu bağlamda her iki ülke tarafından da bir takım faaliyetler yürütülmektedir.

Bu alanda yapılmış ilk ve tek belgesel film olan “Japonya’da Türk İzleri Belgesel Film”, Japonya Araştırmaları Derneği, Boğaziçi Üniversitesi Asya Araştırmaları Merkezi işbirliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Başkonsolosluğu’nun desteğiyle sinemaseverlerle buluşacak. Japonya İstanbul’da.

JAPONYA BAŞKONSOLOSUNUN KATILIMIYLA GÖSTERİLMEYE BAŞLAYACAK

16 Şubat 2024 Cuma akşamı Japonya’nın İstanbul Başkonsolosu Sayın Kasahara Kenichi, Japonya Çalışmaları Derneği Lideri Prof. Dr. Belgesel Sinema Selçuk Esenbel ve Yönetmen Umut Mete Soydan’ın katılacağı özel bir gösterimle sinemaseverlerle buluşacak.

Ardından 17 Şubat 2024 Cumartesi günü saat 13:00 ve 18 Şubat Pazar günü saat 15:00’da Beyoğlu Sineması’nda ücretsiz gösterimler gerçekleştirilecek.

Japonya’da Belgesel Sinemanın Türk İzleri; Türkiye-Japonya ilişkilerinin tarihini ve serüvenini, iki ülkenin birbirine bıraktığı izleri ve Japonya’daki Türk İzlerini konu alan ilk ve tek belgesel sinemadır.

Japonya Devlet Televizyonu NHK TV ve Türkiye Devlet Televizyonu TRT’de yayınlanan film, yılın belgesel sineması ödülünü aldı ve dünya çapındaki tüm Türk Hava Yolları uçaklarında 3 farklı dilde yayınlanmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu