Haber

Yapay zeka gazeteciler için de tehdit!

İSTANBUL (İGFA) –Üsküdar Üniversitesi Bağlantı Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman İrvan, teknolojik gelişmelerin ve yapay zekanın gazetecilerin yerini alıp alamayacağını değerlendirdi.

Prof. Dr. Süleyman İrvan, teknolojinin doğrudan etkilediği mesleklerden birinin gazetecilik olduğunu belirterek, haber sitelerinde günlük haber sayısının binlere ulaştığına dikkat çekti.

“Baskı teknolojisinin gelişmesi, gazete tirajlarını olumlu etkileyerek daha kaliteli gazete basımına olanak sağladı” diyen Prof. 7.” “Bir günlük gazete günde ortalama 100 haber yayınlarken, haber sitelerinde bu sayı binlere ulaşıyor” dedi.

ROBOT GAZETECİLER BAZI ALANLARDA DAHA HIZLI VE GERÇEK HABER ÜRETİYOR

Son dönemde Amerikan medyasında da uygulama alanı bulan robot gazetecilere dikkat çeken Prof. Dr. İrvan, bunun gazetecilere yönelik oluşturduğu tehditle ilgili olduğunu hatırlattı.

Robot gazetecilerin halen New York Times gibi gazetelerde finans haberleri, hava durumu haberleri, deprem haberleri ve spor haberlerini aktarmaya devam ettiğini kaydeden Prof. İrvan, “Bazı alanlarda gazetecilerden daha hızlı ve doğru haber üretebiliyorlar. Dolayısıyla gazetecilik açısından endişeye gerek yok, hatta toplumun bilgi ve haber ihtiyacı açısından olumlu bir gelişme olduğu bile söylenebilir.” söz konusu.

KOPYALAYIP YAPIŞTIRANLAR İŞSİZ OLACAK

Prof., yapay zekanın daha fazla kullanım alanı bulması nedeniyle bazı gazetecilerin işsiz kalıp kalmayacağını da değerlendirdi. İrvan, “Kalabilir… Mesela Türkiye’de çok yaygın bir uygulama olan kopyala-yapıştır gazeteciliği yapan editörler işsiz kalabilir, aslında kalmaları da gerekir. Yayınlanan bir haberi kopyalayıp yapıştırmak için ‘insan gazeteci’ye gerek kalmamalı. Yayınlanan raporlardan haber yapan muhabirler de işsiz kalabilir. Ancak ChatGPT gibi yapay zeka uygulamaları bariz bahisleri bulamıyor ve raporlayamıyor. Bu nedenle yeterli gazeteciye ihtiyacımız var. “Bir olay veya konuya ilişkin gelişmeleri aktaracak doğru gazeteciliğe ihtiyaç vardır.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu