Haber

Yeni Yaşam 6 yaşında: ‘Jin, jiyan, azadî’ sesini duyurmaya devam edeceğiz

Yeni Yaşam gazetesi kuruluşunun 6’ncı yıl dönümü dolayısıyla Üsküdar Belediyesi Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde ‘Yeni Yaşam 6’ncı yaşında okurlarıyla buluşuyor’ etkinliği düzenledi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan ve siyasetçi Sabahat Tuncel’in yanı sıra çok sayıda siyasi parti temsilcisi, sivil toplum örgütü, gazeteci ve okur etkinliğe katıldı.

Gurbetelli Ersöz’ün anıldığı etkinlikte, özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yitirenler anısına saygı duruşu ve sinevizyon gösterisi yapıldı. Gazetenin İmtiyaz Sahibi olan Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Cengiz Çiçek, etkinliğe gönderdiği görüntülü mesajda, “Arkamızda ciddi bir miras da bıraktık. Yeni Yaşam aynı zamanda demokratik Türkiye’de özgür Kürdistan demektir. Bu gelenek hiçbir zaman baş eğmedi, eğmeyecek. Bu gelenek özgür yaşamın savunuculuğunu yapmış bir gelenektir” dedi.

MA’nın haberine göre gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ali Çelebi, Özgür Basın’ın zorlu dönemlere rağmen yeniden doğarak, var olduğunu belirtti. Çelebi, her türlü baskıya rağmen Özgür Basının devamlılığını sağladığına işaret ederek, “Özgür Basın ‘jin, jiyan, azadî’ sesini duyurmaya devam edecektir” dedi.

Etkinliğe mesaj gönderen Musa Anter’in kızı Rahşan Anter, şunları söyledi:

“Canlarım, ne mutlu bana ki babam Musa Anter’in ve halkımızın onu layık gördüğü ifadeyle ‘Apê Musa’nın sözleri sizin emeğinizle hala ses oluyor. Onun kalemi sizin elinizde baskıya, zulme ve her türlü gericiliğe meydan okuyor. Bu mücadelede yaşamını feda eden, ömürlerini hapishanelerde geçiren basın emekçilerimizi saygıyla anıyorum. Bugün siz orayı dolduran canlarımızın, ezgilerimizi çalan, şiirlerimizi söyleyen arkadaşlarımızın varlığı bizi yok sayanlara bir cevaptır. Umudumuz dimdik ayakta. Özgürlük tutkusunun bizi getirdiği yer şimdilik burası. Şüphesiz yarınları da kazanacağız. Hepinizi sevgiyle sarıyorum. Biji azadî, biji aşitî û biratî.”

Gazeteci Hüseyin Aykol, tüm gençlerin özgür basında çalışması gerektiğini vurguladı. Aykol, “Genç başladık, genç bitirelim” dedi.

Etkinliğe katılan Kürt siyasetçi Sabahat Tuncel, “Bir ülkede gazeteciler özgür değilse demokrasiden bahsedemeyiz. Yeni Yaşam bize ulaşmıyordu. Defalarca dilekçe verdik ama olmadı. Yeni Yaşam gazetesi sesimizi dışarı yansıttı. Çünkü totaliter rejimlerin olduğu yerlerde basın önemlidir ve hedef alınan basın olur. Çünkü hakikat açığa çıkarsa onlar tepe taklak gider. İşte bu arkadaşlarımız hakikati ortaya çıkarıyor. Bu gelenek çok kolay olmadı. Ama bedeller de boşa gitmedi. Biz Kürt halkı olarak özgürleşeceğiz ve Türkiye işçi halklarıyla birleşerek kazanacağız. Kim ne kadar yük kaldırabilirse kaldırsın. Yeni yaşamı kuracağız. Bunun için mücadele edenlere selam olsun” ifadelerini kullandı.

KIŞANAK’TAN MESAJ

Kürt siyasetçi Gültan Kışanak, etkinliğe mesaj gönderdi. Kışanak’ın mesajı şöyle: “Bu hakikat yolculuğunda uzun yıllar sizlerle birlikte yürümüş olmak, Gurbetelli Ersöz’ü, Apê Mûsa’yı, Kemal Kılıç’ı, Ferhat Tepe’yi, Nazım Babaoğlu’nu, Ersin Yıldız’ı ve sonsuza dek yolumuzu aydınlatacak nice onurlu insanı tanımak, birlikte çalışmak hayatımın anlamını oluşturdu. Bu anlam, demokratik siyasette ve kadın özgürlük mücadelesinde bana hep yoldaşlık etti, umudumu ve direncimi güçlü tutan temel dayanağım oldu. İyi ki varsınız, iyi ki hakikatlerin gün yüzüne çıkması için düşünce özgürlüğü için ve kalemin onuru için mücadele ediyorsunuz” dedi.

BAKIRHAN: BU HİKAYE 126 YIL ÖNCE KAHİRE’DE BAŞLADI

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, özgür basın emekçilerinin direnişine değindi. Bakırhan, “Yeri geldi Kars’ta, Siirt’te oldu. Yeri geldi kadınlarla, üniversite öğrencileriyle yani bütün halklarla beraber oldu. Bundan dolayı onları kutluyoruz. Ne mutlu itiraz edenlere, hakikati yazanlara diyoruz. Yeni Yaşam’a ne mutlu. Bu hikaye 126 yıl önce Kahire’de başladı, bugün Yeni Yaşam ile devam ediyor. Bu yol hiçbir zaman kapanmaz. Apê Musaların yolundan devam edecektir. Özgür Basın şehitleri Cengiz Altun, Rohat Aktaş, Ferhat Tepe, Gurbetelli Ersöz’ü unutmadık. Mücadeleleri önünde eğiliyoruz” dedi.

Etkinliki Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) sanatçıları Baran Bozyel ve Kasım Taşdoğan’ın sahne almasıyla son buldu.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu