Haber

Yunanistan’da bakan yardımcısının ‘kadın cinayeti’ açıklaması infial yarattı

LEFKOŞA – Yunanistan Sağlık Bakan Yardımcısı ve psikiyatrist Dimitris Vartzopoulos’un kadın cinayetleri ve aile içi şiddet hakkındaki açıklamaları infial yarattı. Muhalefet, “İşin doğası gereği saldırgan olan erkektir ve dolayısıyla kadın cinayeti kavramının biyolojik bir temeli vardır” ifadelerini kullanan bakan yardımcısının istifasını talep etti.

Vartzopoulos, Livemedia’ya verdiği röportajda, artan çocuk şiddeti, aile içi şiddet ve kadın cinayetleri vakaları hakkında konuştu. ‘Erkeklerin saldırgan doğduğunu ve bu saldırganlığın toplumun amaçlarına hizmet edecek şekilde yönlendirilmesi gerektiğini’ savunan Vartzopoulos, şu ifadeleri kullandı:

“Doğada erkek her zaman saldırgandır. Çünkü avlanan ve saldırgan bir şekilde yiyecek arayan odur. Dişi ise farklı işler içindir, doğurmak ve türü desteklemek içindir. Dolayısıyla işin doğası gereği erkek saldırgandır, bu nedenle kadın cinayeti kavramının gerçekten biyolojik bir temeli vardır.”

Muhafazakar Yeni Demokrasi Partisi (YD) iktidarının Sağlık Bakan Yardımcısı’nın tepki çeken açıklamaları bununla da sınırlı kalmadı. Aile içi şiddet vakalarının artışıyla ilgili olarak Vartzopoulos, şu açıklamalarda bulundu: “Pandemi sırasında aile içi şiddet vakalarında artış yaşandı çünkü saldırgan karakterler dışarıda rahatlayamadı, eve kapandı ve saldırganlıklarını eşlerine yönlendirdi.”

‘MİÇOTAKİS BUNU AÇIKLASIN’

Vartzopoulos’un açıklamaları, muhalefet partilerinden ve kamuoyundan büyük tepki topladı. SYRIZA lideri Stefanos Kasselakis, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Bay Miçotakis onu milletvekili olarak tutarsa, YD’nin kadın seçmenlerine ‘kadınların neden farklı işler için, mesela doğurmak için yaratıldıkları’ iddiasını açıklasın” çıkışında bulundu.

SYRIZA tarafından konu ile ilgili yapılan basın açıklamasında ise, “Sağlık Bakan Yardımcısı ve mesleği psikiyatrist olan Dimitris Vartzopoulos’un kadın cinayetleri hakkındaki tüyler ürpertici ve kaba açıklaması, hoşgörü sınırlarını aşıyor. Kiriakos Miçotakis, onu derhal hükümetten uzaklaştırmak ve YD Parlamento Grubu’ndan çıkarmakla yükümlüdür” ifadelerine yer verildi.

SYRIZA, Vartzopoulos’un açıklamalarının kadınlara yönelik şiddeti meşrulaştırdığını ve hükümetin bu konudaki duyarsızlığını gözler önüne serdiğini vurguladı.

PASOK: BİLİMSEL TEMELDEN YOKSUN

PASOK da, Vartzopoulos’un sözlerini kınayan bir açıklama yayımlayarak hükümeti bu açıklamaları derhal reddetmeye çağırdı. PASOK, Vartzopoulos’un sözlerinin ‘bilimsel temelden yoksun olduğunu ve kadınlara yönelik şiddetin önlenmesi için yürütülen çalışmalara zarar verdiğini’ belirtti.

PASOK’un Basın Sözcüsü Thanassis Glavinas, yaptığı açıklamada Sağlık Bakan Yardımcısı Vartzopoulos’u sert bir dille eleştirerek şu ifadeleri kullandı:

“Sayın Vartzopoulos’un ‘kadın cinayetlerinin biyolojik bir temeli olduğu’ ve erkeklerin saldırgan davranışlarının biyolojik özelliklere sahip olduğu yönündeki görüşleri, bilimsellikten tamamen uzak, çağdışı ve son derece tehlikelidir. Bu tür açıklamalar, kadın cinayetlerini ve erkek şiddetini meşrulaştırmakta, potansiyel faillerin elini güçlendirmektedir.”

KKE: GERİCİLİĞİ BİLİMSELLEŞTİRMEYE ÇALIŞIYOR

Yunanistan Komünist Partisi (KKE) Milletvekili Vivi Daga da, Sosyal Uyum ve Aile Bakanlığı’nın yasa tasarısının görüşüldüğü mecliste yaptığı konuşmada, Sağlık Bakan Yardımcısı’nın açıklamalarını şiddetle kınadı. Daga, “Gericiliği bilimselleştirmeye çalışarak, kadınlara yönelik iğrenç şiddet olaylarının sorumluluğunu biyolojiye atma cüretini göstermiştir” dedi. Daga, Vartzopoulos’un daha önce de okullarda yaşanan şiddet gibi karmaşık bir sorunun sorumluluğunu genlere ve destek vermeyen ailelere yüklediğini hatırlattı.

Kyriaki Griva’nın cinayetine işaret eden Daga, şöyle devam etti: “Ve bunlar, 28 yaşındaki Kiriaki’nin ‘polis arabası taksi değildir’ denilerek Agioi Anargyroi Polis Karakolu önünde katledilmesinden sadece birkaç gün sonra yaşanıyor. Bu olay, Avrupa Birliği ve hükümetlerin protokollerine göre, mücadele eden halkın düşman olarak görüldüğünü, ancak insan hayatının korumasız bırakıldığını açıkça gösteriyor.”

YENİ SOL: BU GÖRÜŞLERİN AVRUPA’DA YERİ YOK

Yeni Sol Parlamento Grup Başkanı Alexis Haritsis, Sağlık Bakan Yardımcısı’nın açıklamalarına sert tepki göstererek, “Sağlık Bakan Yardımcısı Vartzopoulos’un akıl almaz ve kabul edilemez açıklamalarını az önce duydum. Miçotakis’in ‘aşırı sağın düşmanı’ olduğuna dair iddiaları da aklıma geldi ve gülünç buldum. Vartzopoulos’un sözleri, ırkçı anlayışın hüküm sürdüğü en karanlık dönemlerden ve siyasi tarihimizin en kasvetli, totaliter zamanlarından fırlamış gibi” açıklamasında bulundu.

Yeni Sol Milletvekili Nasos Iliopoulos da tepkisini, “Sayın Miçotakis bir yandan aşırı sağla mücadele ettiğini iddia ederken, diğer yandan Bakan Yardımcısı Vartzopoulos, bir dizi aşırı sağ söylemi tekrarlıyor ve kadın katillerini aklamaya çalışıyor. Tek çözüm, Vartzopoulos’un derhal istifa etmesidir” sözleriyle dile getirdi.

Parti tarafından yapılan resmi açıklamada ise, şu ifadelere yer verildi:

“Vartzopoulos, Sağlık Bakan Yardımcısı olmasının yanı sıra bir psikiyatristtir. Bugün internette dolaşan tüyler ürpertici açıklamaları, ağzından kaçırdığı sözler veya gelişigüzel ifadeler olarak değerlendirilemez. Vartzopoulos, biyolojizme dayanan ürkütücü bir teorik yapı ortaya koymakta ve saldırganlık ile cinsiyetler arasındaki rollerin dağılımında biyolojik nedenler aramaktadır. Bu tür görüşlerin, günümüz Avrupa’sında yeri olabilir mi?”

‘SÖZLERİM ÇARPITILDI’

News247 isimli haber sitesinde yer alan ilgili habere göre, gelen tepkiler üzerine Vartzopoulos sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, sözlerinin çarpıtıldığını iddia etti.

“Farklı cinsiyetlerin farklı biyolojik özelliklerine sahip olduğunu, erkeğin genellikle daha önemli bir fiziksel güce sahip olduğunu ve bu nedenle saldırganlığında dişiden daha tehlikeli olduğunu söylediğim ve kastettiğim şey apaçık ortada” diyen Vartzopoulos, kadın cinayetlerine karşı olduğunu ve bu suçun kesinlikle cezalandırılması gerektiğini belirtti.

KADIN CİNAYETLERİNDE ARTIŞ

Ancak Vartzopoulos’un bu açıklaması, kamuoyunu ikna etmedi. Özellikle sosyal medyada, muhalefet partileri, kadın örgütleri ve vatandaşlar Vartzopoulos’un istifası için çağrıları sürdürdü.

Vartzopoulos’un açıklamaları, Yunanistan’da kadın cinayetleri ve aile içi şiddet vakalarının arttığı bir dönemde geldi. Ülkede 2021 yılında en az 17 kadın öldürüldü. Kadın örgütleri, hükümeti kadın cinayetlerini önlemek için yeterli önlem almamakla suçluyor. Vartzopoulos’un açıklamaları, kadın cinayetlerinin toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve ataerkil kültürün bir sonucu olduğunu savunan kadın örgütleri tarafından da tepkiyle karşılanıyor.

Sağlık Bakanı Yardımcısı’nın tepki çeken açıklamaları geçtiğimiz haftalarda Atina’nın merkezine yakın bir noktada bir kadının, polis merkezi önünde bir erkek tarafından ördürülmesinin ardından gündeme yansıdı. 28 yaşındaki Kyriaki Griva, koruma talep etmek üzere gittiği polis merkezinden çıktıktan sonra şikayette bulunduğu 39 yaşındaki eski sevgilisi tarafından katledilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu