İş

Yurt içinde tarım enflasyonu, Fed konuşmaları, Samsung’un yapay zeka hamlesi: Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Piyasalar, bu hafta Nvidia’nın (NVDA) merakla beklenen kazançlarına hazırlanıp Fed politika yapıcılarının yeni faiz oranı yorumlarını değerlendirirken ABD vadeli işlemleri durgun seyrediyor. Palo Alto Networks hisseleri, siber güvenlik grubunun dördüncü çeyrek fatura tahmininin analistleri etkileyememesinin ardından düştü. Samsung Electronics (005930), yapay zekaya özel çipleri piyasaya sürme yarışına ayak uydurmak amacıyla yarı iletken bölümünün liderliğini değiştiriyor. Yurt içinde TÜİK, tarımda enflasyon ve trafiğe kaydedilen araç sayısı verilerini paylaştı.

1. Vadeli işlemler durgun seyrediyor

Yatırımcılar, bu hafta Nvidia’nın üç aylık bilançosunu beklerken aynı zamanda Federal Rezerv yetkililerinin faiz oranıyla ilgili yorumlarını değerlendiriyor. Bu ortamda ABD vadeli işlemleri ise yatay çizgide seyrediyor.

Dow kontratı çoğunlukla değişmezken S&P 500 %0,1 yükseldi ve Nasdaq 100 %0,1 geriledi.

Nasdaq Composite, önceki seansın en iyi performans gösteren kontratı olurken teknoloji ağırlıklı endeks, Nvidia’dan gelecek sonuçların yarattığı heyecanla tüm zamanların en yüksek kapanışını yaptı. Piyasalar, çipleri yapay zekanın olası uygulamalarına yönelik artan ilginin odak noktası haline gelen yarı iletken grubunun, artan rekabete rağmen bir çeyrek daha muazzam bir büyüme sağlayıp sağlamayacağını görmek istiyor.

Bu arada bazı Fed yetkililerinin yorumları, Merkez Bankasının bu yıl olası faiz indirimlerini başlatmadan önce enflasyonun %2’lik hedefine sürdürülebilir bir şekilde düştüğüne dair daha fazla kanıt görmek istediğini gösterdi. Ancak bu açıklamalar, yatırımcıları Fed’in Eylül ayında faiz indirimine gideceğine dair beklentilerini tekrar değerlendirmek için ikna etmeye yeterli olmadı.

2. Palo Alto Networks, hayal kırıklığı yaratan rakamlar yayımladı

Palo Alto Networks (PANW) hisseleri, grubun dördüncü çeyrek rakamlarına ilişkin görünümünün bazı analistlerden yeterince güçlü bir tepki almamasının ardından düştü.

Diğer siber güvenlik firmaları gibi Palo Alto da belirsiz bir ekonomik ortamdan endişe duyan müşterilerin harcamalarında zayıflıkla karşı karşıya. Yakın zamanda yaşanan yüksek profilli ihlallerin ardından tüm dijital güvenlik ihtiyaçlarını tek bir şirketin eline bırakmanın yaratacağı olası risklere karşı temkinli olan müşteriler de birden fazla tedarikçiye yatırım yapıyor.

Analistlerle yaptığı bir görüşmede İcra Kurulu Başkanı Nikesh Arora, Palo Alto’nun kullanıcılarını tek bir merkezi platformda birleştirmeye yönelik devam eden girişiminin “başlangıçta ilgi gördüğünü” belirtti. Bununla birlikte bu stratejinin, ertelenmiş ödemeli rezervasyonlarda bir artışa neden olduğunu ve faturalandırmaları etkilediğini söyledi. Bu eğilimin “devam etmesini beklediklerini” de ekledi.

Palo Alto, dördüncü çeyrek satışlarının 3,43 milyar dolar ile 3,48 milyar dolar arasında olacağını tahmin ediyor, bu da kabaca orta noktadaki tahminlerle uyumlu. Ancak Reuters tarafından alıntılanan analistler, bu tahmini “zayıf” olarak nitelendirdi.

Bugün Wall Street’te açılış zilinden önce yapı market Lowe’s Companies (LOW) ve kapanış sonrası otomobil parçaları satıcısı AutoZone (AZO) kazanç raporunu açıklayacak.

Yatırım dünyasında öne çıkmak ve kazancınızı artırmak için InvestingPro ile tanışın! Şimdi %20’ye varan indirimden faydalanın. Kupon kodu: FIRSAT

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

3. Fed yetkililerinin konuşmaları olacak

ABD Merkez Bankası Başkanı Christopher Waller, bu hafta kamuoyuna açıklamalarda bulunacak son merkez bankası yetkilisi olacak ve piyasalar, faizlerin izleyeceği yol hakkında ipucu arayacak.

Fed’in etkinlik takvimine göre Waller, ABD ekonomisinin görünümü hakkında konuşacak.

Dün birçok meslektaşı, ABD’de enflasyonda görülen yavaşlamanın uzun süreli olacağına dair henüz yeterli kanıt görmediklerini söyleyerek çoğunlukla temkinli açıklamalar yaptı. Sonuç olarak fiyat baskılarının azaldığına dair yeni kanıtlar görülene kadar faizlerin, şu anda yüksek olan %5,25 ila %5,5 seviyesinde kalması gerektiğini öne sürdüler.

Fed’in bir sonraki politika toplantısı 11-12 Haziran tarihlerinde yapılacak. Yatırımcılar, yetkililerin toplantıda faiz oranlarını değiştirmeyeceğine dair genel bir beklenti içinde.

4. Samsung Electronics çip birimi için yeni bir yönetici atadı

Güney Koreli üretici Samsung Electronics, yapay zeka için optimize edilmiş çipler geliştirme yarışında rakiplerine ayak uydurmaya çalışırken yarı iletken bölümünün başına yeni bir isim getirdi.

Samsung’un bugün yaptığı açıklamaya göre Kyehyun Kyung’un yerine bellek yongası konusunda deneyimli Young Hyun Jun birimin başına getirildi. Şirket, bu değişikliğin “belirsiz bir küresel iş ortamında” segmentin rekabet gücünü güçlendireceğini savundu.

Bu hamle, analistlerin Samsung’un yapay zekâda kullanılan yüksek bant genişlikli bellek (HBM) çiplerini geliştirmek için yoğunlaşan çabada, benzeri SK Hynix’in gerisinde kaldığına işaret ettiği bir dönemde geldi.

Financial Times’a göre bu yıl HBM arzını üç katına çıkarmayı hedefleyen Samsung, HBM3E çiplerinin seri üretimine çoktan başladı.

5. Petrol düşüşte

ABD’de yüksek faizlerin bu yıl ekonomik faaliyeti vuracağı endişesiyle ham petrol fiyatları düşerek bir önceki seansta kaydedilen kayıpları genişletti.

ABD ham petrol vadeli kontratı (WTI) %0,7 düşüşle 78,78 dolardan işlem görürken Brent kontratı %0,7 düşüşle varil başına 83,14 dolara geriledi.

ABD Merkez Bankası yetkililerinin, faiz indirimlerini değerlendirmeden önce enflasyonun yavaşladığına dair daha fazla işaret beklediklerini söylemesiyle, her iki gösterge de dün %1’den az düştü.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin ölümünün ardından İran’daki siyasi belirsizlik ve Suudi Kralı’nın sağlığına ilişkin endişeler de ham petrol piyasaları için bir miktar risk oluşturdu.

6. TÜİK tarım enflasyonu ile trafiğe kaydedilen araç sayısını paylaştı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Nisan ayına ait motorlu kara taşıtları raporu ile Mart ayına ait tarım enflasyonu verilerini kamuoyuyla paylaştı.

TÜİK’in taşıt verilerine göre Nisan ayında toplam 196 bin 309 adet taşıt trafiğe kaydedildi.

Bu rakamın %54,3’ünü motosikletler, %32,9’unu otomobiller, %7,1’ini kamyonetler, %3,2’sini traktörler, %1,6’sını kamyonlar, %0,5’ini minibüsler, %0,3’ünü otobüsler ve %0,1’ini özel amaçlı taşıtlar oluşturdu.

Mart ayına ait tarım enflasyonu verilerine göre ise tarımsal girdi fiyat endeksi (Tarım-GFE) önemli bir artış gösterdi.

2024 yılının Mart ayında Tarım-GFE, önceki aya kıyasla %1,16 arttı. Ayrıca bir önceki yılın Aralık ayına göre %12,67, bir önceki yılın aynı ayına göre ise %49,93 yükseldi.

On iki aylık ortalamalara bakıldığında artış oranı %37,50 olarak gerçekleşti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu