Haber

Zeytinyağı ihracatına ek önlem

ANKARA (İGFA) –Son dönemde Ticaret Bakanlığım zeytinyağı sektöründe yurt içi ve yurt dışındaki gelişmeler hakkında kamuoyunu bilgilendirdi.

Uluslararası Zeytin Kurulu’nun (UZK) Bakanlığın resmi internet sitesinde yer alan verilerine göre, Avrupa’da yaşanan kuraklık nedeniyle İspanya ve İtalya başta olmak üzere dünyada zeytinyağı üretiminin geçen yıl yüzde 20 azaldığının altı çizildi. 2022/2023 döneminde ise Türkiye’de üretim yüzde 62 arttı.

Öte yandan 2022/23 sezonunun Kasım-Temmuz döneminde toplam zeytinyağı ihracatımız bir önceki sezonun aynı dönemine göre miktar bazında yüzde 240 artarak 136,5 bin tona ulaştı. “Dökme zeytinyağı ihracatımız 3 kat artarken, dökme zeytinyağı ihracatımız 5,5 kat, varil ihracatımız ise 4 kat arttı. Sevkiyat türlerine göre ihracatın dağılımına bakıldığında, dökme ve dökme ihracatın payı Varil zeytinyağı toplam ihracatta yüzde 42’den yüzde 83’e çıktı.”

Dökme ve varil zeytinyağı ihracatında yaşanan hızlı artışın yurt içi fiyatlara yansıdığına işaret edilen açıklamada, “İç piyasada zeytinyağı perakende fiyatlarındaki artış son bir yılda genel fiyat artışının oldukça üzerinde gerçekleşti. Pahalı ve belirli tüketiciler için pahalı olan ambalajlı zeytinyağı ihracatı çok düşük seviyelerde yapılabilmektedir.Bununla birlikte özellikle İtalya ve İspanya, ülkemizden ithal ettiği dökme ve varil zeytinyağını işleyerek üçüncü ülkelere pazarlamaktadır. İspanya’ya 21 kat, İtalya’ya ise 44 kat arttı. Bu prestij ile dış talep nedeniyle artan her türlü dökme ve fıçı zeytinyağı ihracatı, ambalajlı zeytinyağına yönlendirilerek Türkiye’nin ihracatına katkı sağlıyor. Zeytinyağı İhracatında Kilogram Başına 20 Kuruşluk Kesintiyi Düzenleyen Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu Hakkındaki Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair 7391 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı Resmi Gazete’de Yayımlanarak Yürürlüğe Girdi. 19 Temmuz 2023 tarihli.

Ticaret Bakanlığı’nın zeytinyağı sektörüne ilişkin dış ticareti, iç arzı, arzı, dış ve iç fiyatları, ülkemizdeki ve dünyadaki güncel gelişmeleri yakından takip ettiği, sektör paydaşlarıyla yoğun temas halinde olduğu belirtilen açıklamada Bakanlığımızca yeniden değerlendirme yapılması gerektiği belirtilerek, “Sıradaki zeytinyağında hasat döneminin başına kadar (1 Kasım 2023), dökme zeytinyağı ihracatı için ek tedbirler devreye alınmıştır. veya varillerde.

kahramankazanajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Başa dön tuşu