Haber

ABD ile İsrail arasında Gazze saldırılarıyla ilgili telefon trafiği

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın İsrailli mevkidaşlarıyla İsrail’in Gazze’deki saldırılarını görüştükleri bildirildi.

Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, yaptığı yazılı açıklamada, Austin’in İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ile telefon görüşmesi yaptığını söyledi.

Ryder, Austin’in Gallant’tan İsrail’in Gazze’deki operasyonları hakkında bilgi aldığını belirterek, “İsrail’in, terör örgütlerinin düzenlediği roket saldırılarına karşı halkını savunma hakkı olduğunu vurguladı.”

Austin’in İsrail’e takviye kuvvetlerini yinelediğini kaydeden Ryder, “Bakan Austin, kalıcı sükunet için gerilimi azaltma çağrısında bulundu. İki lider, önümüzdeki gün ve haftalarda yakın koordinasyon içinde karar kıldı.” sözlerine yer verdi.

Öte yandan Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada Sullivan’ın İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi Lideri Tzachi Hanegbi ile Gazze’de devam eden saldırıları da ele aldığı belirtildi.

Sullivan yaptığı açıklamada, “Sullivan, yönetimin İsrail’in güvenliğine ve halkını ayrım gözetmeyen roket saldırılarına karşı savunma hakkına güvendiğini yeniden teyit etti. Sullivan ayrıca, gerginliğin azaltılması ve daha fazla can kaybının önlenmesi konusunun altını çizerek, ateşkese ulaşmak için devam eden bölgesel çabaları takdir etti.” açıklamada söylendi. ” terimleri kullanılmıştır.

İsrail saldırılarında siviller öldü

İsrail’in 9 Mayıs’tan bu yana Gazze Şeridi’ne yönelik düzenlediği saldırılarda aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda insan hayatını kaybetti. Saldırılarda çok sayıda kişi yaralandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu