Ekonomi

Akaryakıt fiyatlarına büyük bir artış daha geliyor! Motorin 40 lirayı geçecek

Akaryakıt fiyatları döviz kurlarındaki ve petrol fiyatlarındaki dalgalanmalara bağlı olarak sürekli değişmektedir. Son dönemdeki artışlara bir yenisi ekleniyor. Motorin fiyatlarına bu gece yarısından itibaren 2 lira 3 kuruşluk artış bekleniyor.

MOTORİN 40 LİRAYI AŞACAK

Artışın ardından mazotun litresi İstanbul’da 40 lira 3 kuruş, Ankara’da 40 lira 57 kuruş, İzmir’de 40 lira 75 kuruş olacak.

FİYAT 4 AYDA İKİ KATINDAN FAZLA ARTTI

Akaryakıt fiyatları son dönemde defalarca arttı. Mayıs ayında yapılan seçimler öncesinde akaryakıtın litre fiyatı 19 lira, mazotun litre fiyatı ise 18 lira civarındaydı. Akaryakıt fiyatları 4 ayda iki kattan fazla arttı.

Akaryakıt Fiyatları Nasıl Hesaplanıyor?

Türkiye’de akaryakıt ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payı eklenerek KDV hariç rafineri satış fiyatı elde edilmektedir. Gümrüksüz rafineri fiyatı hesaplanırken Akdeniz-İtalya piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek ciddi bir fiyat değişim farkı ile gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde edilmektedir. Bu hesaplama sonucunda dağıtım şirketlerinin uyguladığı fiyatlar rekabet ve özgürlük nedeniyle şirketlere ve şehirlere göre biraz farklılık gösterebilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu