Ekonomi

Doğaltaş Sektörünün Durumu ve Geleceği Çalıştayı Diyarbakır’da Düzenlendi

“Diyarbakır’da Doğaltaş Sektörünün Mevcut Durumu ve Geleceği” Çalıştayı Diyarbakır’da gerçekleştirildi.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), Diyarbakır Mermerciler ve Madenciler Derneği ve Dicle Üniversitesi iş birliğinde düzenlenen çalıştay, bu sektörde uzun yıllar hizmet veren ve geçen yıl aramızdan ayrılan iş insanı Raif Türk’e ithaf edildi.

Diyarbakır Mermerciler ve Madencileri Derneği Başkanı Fahrettin Çağdaş, Diyarbakır’da madenciliğin tarihsel süreci hakkında bilgi vererek, kentte doğal taş ve madenciliğin kadim bir meslek olduğunu söyledi.

Kentte geçmişten bugüne 50’ye yakın renk ve desende doğal taş işlediklerini belirten Contemporary, siyah inci taşının Cungus’taki değerine değindi.

DTSO Lideri Mehmet Kaya, doğaltaş şubesinin şu anda yaşadığı zorluklara rağmen kent sanayisinin gelişimine oldukça değerli katkılar sağladığını kaydetti.

Kaya, “Maden bölümü, kentte organize sanayi bölgesinde ilk yatırımların geliştirildiği şubedir. 2005 yılında kent sanayisini temsil eden ve en çok istihdam yaratan sektör olmuştur. Bugün Silvan Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) kurulmasıyla Diyarbakır 5 OSB’ye kavuşmuştur. Geldiği noktada madencilik sektörünün yarattığı ivmenin katkısı büyük. Sektördeki girişimciler de kentte farklı sektörlere yatırım yaparak kent ekonomisine katkı sağladılar.”

Toplantıya katılan iş adamı Raif Türk’ün eşi ve DTSO Meclis Üyesi Yıldız Türk, çalıştayın eşine ithaf edilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ardından çalıştayda uzmanlar tarafından sunumlar yapıldı.

pazarlar-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Başa dön tuşu