Ekonomi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı: Büyük zaferlerimiz, haklı sevinçlerimiz var

Tunç Soyer

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı

Tarihimizde kaç sayfa gurur var. Ne büyük zaferlerimiz var ne de sonsuza dek yaşatılacak ve her biriyle gurur duyacağımız haklı sevinçlerimiz. Bunlardan biri de her 23 Nisan’ı Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutladığımız ve aslında bir milletin tarihini değiştiren olaydır. Unutmayacağız, unutturmayacağız… Bugün, ülke topraklarının işgaline karşı direnmek amacıyla kurulan TBMM’nin 103. kuruluş yıldönümü. Savaşların ve acıların ortasında var olmaya çalıştığımız günlerde bile, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kafasındaki demokrasi idealini yansıtan TBMM’nin kuruluşu zamanının bir adım ötesindeydi. Anadolu hareketini başlatan, kurucu hükümetin kurulmasıydı. Ve Türkiye Cumhuriyeti’nin habercisiydi.

Egemenlik milletin şartıydı… Zaferden sonra bu tarihi gün, çocuklara adanan bir bayram olarak kutlanmaya başlandı. Çünkü bu meclis, Ata’nın geleceğe bıraktığı en değerli miraslardan biriydi. Amasya Beyannamesi’nde dile getirilen “Milletin istiklâlini, milletin azim ve kararı yeniden kurtaracaktır” ibaresi ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşuna giden yol hayat bulmuştur. O gün bir millete bağımsızlığını kazandıran o azim ve kararlılığa ihtiyaç vardır.

İnanıyorum ki, her kesimden ve düşünceden insanı tek bir amaç için bir araya getiren kararlılık, cumhuriyetin ikinci yüzyılında cumhuriyeti demokrasi ile taçlandıracaktır. Ülkenin tüm çocukları ve gençleri için parlak bir gelecek yaratacaktır. Toplumun tüm kesimlerini kucaklayan ortak bir idealle, tomurcukların rengarenk çiçeklere dönüştüğü, capcanlı bir bahara yaklaşıyoruz. 103 yıl sonra millet olarak yeniden bir umut yeşertiyoruz. Birlikte savaştığımız ve kazandığımız bu topraklarda özgürlüğü, adaleti, refahı ve barışı bir kez daha tesis edeceğiz. Bu kez çocuklarımıza demokrasinin baharını müjdeliyoruz.

İyi tatiller…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Başa dön tuşu