Ekonomi

Kolombiya’nın EMC ile barış anlaşması 2026’ya kadar beklenmiyor

Estado Mayor Central’ın (EMC) üst düzey liderlerinden Alexander Diaz Mendoza, son gelişmeler ışığında, mevcut başkanlık dönemi içerisinde Kolombiya hükümetiyle bir barış anlaşmasına varılması konusundaki şüphelerini dile getirdi. Eski Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) kökenli silahlı bir grup olan EMC, ülkede uzun süredir devam eden çatışmalara müdahil olma durumunu sona erdirmek amacıyla Devlet Başkanı Gustavo Petro yönetimiyle müzakereler yürütüyor.

Calarca Cordoba takma adıyla bilinen Diaz Mendoza, müzakere eden taraflar arasındaki karşılıklı güvene rağmen, bir barış anlaşmasının sonuçlandırılmasının uzun bir süreç olduğunu belirtti. Mendoza’nın açıklamaları, Başkan Petro’nun görev süresi 2026’da sona ermeden bir anlaşmanın imzalanmasının pek olası olmadığını gösteriyor. Bu görüş geçen hafta barış görüşmelerinin yürütüldüğü San Jose de Guaviare’de yapılan bir röportaj sırasında da dile getirilmişti.

EMC’nin barış anlaşmasına karşı direnişi, 2016 yılında FARC tarafından imzalanan barış anlaşmasını reddetmesinden kaynaklanıyor. Yaklaşık 3,500 üyesi ve 2,200 savaşçısı bulunan grup geçen yıl hükümetle kendi görüşmelerine başladı. Bu görüşmeler, Kolombiya’da 60 yıldır devam eden ve en az 450,000 kişinin ölümünden sorumlu olan savaşın çözümüne yönelik daha geniş kapsamlı çabaların bir parçası.

Calarca, çatışmanın başarılı bir şekilde çözülebilmesi için sivil toplumun desteğinin önemini vurguladı. Calarca ayrıca diyaloğun devamını sağlamak için şu anda silahların gerekli olduğunu belirtti. Petro hükümeti eş zamanlı olarak Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) ile görüşmeler yürütüyor ve FARC kökenli bir başka grup olan Segunda Marquetalia ile de görüşmelere başladı.

EMC ve ELN ile yapılan iki taraflı ateşkeslere rağmen, Kolombiya’da yasadışı ekonomik faaliyetlerin kontrolü için mücadele eden çeşitli silahlı gruplar arasındaki çatışmaların körüklediği şiddet devam ediyor. Calarca, özellikle “paramiliter” olarak nitelendirdiği gruplarla çok taraflı bir ateşkes fikrini reddetti.

EMC, hükümetle Temmuz ayına kadar sürecek bir ateşkes taahhüdünde bulundu ve ülkedeki bazı gerilla grupları tarafından kullanılan bir bağış toplama taktiği olan adam kaçırma eylemlerini durdurmayı kabul etti. Bu gelişmeler Kolombiya’ya barış getirme çabalarının bir parçası olmakla birlikte, kapsamlı bir çözüm zorlu ve uzun sürecek bir çaba gibi görünmektedir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu