Ekonomi

Levi Strauss Hisseleri Zayıf Tahminler Nedeniyle Düştü, Stifel Olumlu Görünümünü Korudu

Levi Strauss’un (LEVI) hisseleri, giyim şirketinin dördüncü çeyrek kazançlarının analistlerin beklentilerini karşılayamayacağını açıklaması ve tüm yıl için beklentilerin altında kazanç tahmini sunmasının ardından Cuma günü piyasa açılmadan önceki işlem seansında yaklaşık %2 kayıp yaşadı.

Levi Strauss, dördüncü çeyrekte hisse başına 0,44 dolar kazanç bildirdi; bu, hisse başına 0,43 dolar olan ortak tahminin biraz üzerinde. Şirketin geliri, analistlerin 1,66 milyar dolarlık beklentisine kıyasla 1,6 milyar dolar oldu.

Şirketin net karı, hisse başına 32 sente eşdeğer olan 126,8 milyon dolar oldu. Bu rakam, önceki yılın çeyreğinde elde edilen 150,6 milyon dolarlık veya hisse başına 38 sentlik net kârla karşılaştırıldığında bir düşüşü temsil ediyor.

Levi Strauss, stok seviyelerinde geçen yıl sonuna göre yüzde 9 oranında düşüş yaşandığını vurguladı. Perakendecilere yapılan satışlardan elde edilen gelirde de %2’lik hafif bir düşüş yaşandı.

Şirketin iş birimleri genelinde Beyond Yoga’nın gelirinde %14’lük bir artış yaşandı. Öte yandan şirketin diğer markalarının yer aldığı segmentte ise gelirlerde %11’lik düşüş görüldü.

Levi Strauss tüm yıl için gelirde hafif bir artış öngörüyor ve %1 ile %3 arasında bir artış bekliyor. Analistler yüzde 4,7’lik daha yüksek bir büyüme oranı tahmin ediyorlardı.

Şirket, yıl için hisse başına kazancının 1,15 ila 1,25 dolar arasında olmasını bekliyor; bu, piyasa analistlerinin hisse başına 1,33 dolar varsayımından daha düşük.

Stifel analistleri mali rapora ilişkin yorumlarında, bunun yeni İcra Kurulu Başkanı Michelle Gass tarafından yapılan ilk tahmin olduğu göz önüne alındığında, Levi Strauss’un kazanç projeksiyonu konusunda pek endişe duymadıklarını söyledi.

“Yeni atanan bir CEO’nun ilk fayda tahminini sunarken ekonomik ortama ilişkin temkinli bir duruş sergilemesi makul. Sonuçta yatırımcılar yeni stratejilerin daha fazla büyümeye yol açtığına dair işaretler arayacaklar” dedi.

“Markanın gücüne ve genişleme potansiyeline güveniyoruz. 2024 yılı boyunca yeni stratejik yönü yansıtan ürünlerin pazara girmesiyle birlikte tüketici tepkisi başarının gerçek göstergesi olacak.”

Levi Strauss, mali raporuyla birlikte küresel iş gücünü en az %10 oranında azaltacağını da duyurdu. Bu karar, şirketin bu yıl satışlarda düşüş yaşanacağı beklentisiyle yeniden yapılanma planının bir modülüdür.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu