Ekonomi

Ukrayna’nın özel silah sektörü finansman ve güvenlik sorunlarıyla karşı karşıya

Rusya’nın geniş çaplı işgalinin başlamasından bu yana önemli ölçüde büyüyen Ukrayna’nın gelişen özel silah endüstrisi, şu anda devam eden çatışma nedeniyle mali kısıtlamalar ve artan güvenlik riskleriyle karşı karşıya.

Silah ve askeri teçhizat üreten işletmelerin sayısında önemli bir artış olmasına rağmen, birçoğu üretimi finanse etmekte zorlanırken, hepsi de Rus füze saldırılarının potansiyel hedefleri konusunda endişelerini dile getiriyor.

Sektördeki girişimciler operasyonlarını ayakta tutmak için kendi kendilerini finanse ediyor ve Rus istihbaratından kaçmak için masrafları kendilerine ait olmak üzere tesislerinin yerini değiştiriyorlar. Bu işletmeler şimdi Ukrayna hükümetinden, aşırı bürokratik ve yavaş buldukları ve gelecek için plan yapmalarını engelleyen silah tedarik sürecini kolaylaştırmasını istiyor.

Ukrayna’nın stratejik endüstriler bakanı Oleksandr Kamyshin’e göre ülkenin askeri-endüstriyel kompleksi yılda 18-20 milyar dolar üretim potansiyeline sahip. Ancak Ukrayna hükümeti bu potansiyelin sadece üçte birini finanse edebiliyor ki bu da müttefiklerden alınan 120 milyar dolarlık askeri yardımın tam tersine nakit yerine çoğunlukla ekipman olarak gerçekleşiyor.

Kamyshin durumun aciliyetinin altını çizerek ABD ve AB’deki NATO kalibreli top mermilerinin toplu üretim kapasitesinin Ukrayna’nın ihtiyacından daha az olduğuna işaret etti. Devlete ait 100 işletmeye karşılık şu anda yaklaşık 400 işletmeden oluşan özel silah sektörü, işgalden bu yana iki kattan fazla arttı.

Finansman açığını kapatmak için Ukrayna uluslararası ortaklarından savunma üretimi için mali destek arıyor. Danimarka kısa bir süre önce Salı günü 28.5 milyon dolarlık bir taahhütte bulundu.

Bu mali yardım, diğer kalemlerin yanı sıra zırhlı araçlar ve top mermileri üreten ve CEO’su Vladyslav Belbas’ın mevcut tedarik sürecinin yarattığı zorlukları vurguladığı Ukrainska Bronetekhnika gibi üreticiler için kritik önem taşıyor.

Üreticiler, devletin ürünlerini satın almakla ilgilenip ilgilenmediğini öğrenmek için aylarca bekliyor, bürokratik engellerle uğraşıyor ve gelecekteki satışlarla ilgili güvencelerden yoksunlar. Bu şikayetler hakkında hemen yorum yapmayan savunma bakanlığı daha önce savunma tedarik sisteminin yenilenmesi gerektiğini kabul etmiş ve bu yılın başlarında silah alımlarından sorumlu kuruma yeni bir şef atamıştı.

Bu engellere rağmen, yerli girişimciler vatanseverlik duygularıyla özel yatırımları yönlendiriyor. Ancak yatırımlar sektör genelinde eşit bir şekilde dağılmıyor ve top mermileri gibi karmaşık ürünlerden ziyade insansız hava araçları gibi yüksek profilli projelere daha fazla ilgi gösteriliyor.

Bazı üreticiler, özellikle Ukrayna hükümetinin mali kısıtlamalar nedeniyle üretimlerinin tamamını satın alamadığı durumlarda, ürünlerini ihraç edebilmeyi savunuyor. Ancak Kamyshin, bunun için siyasi desteğin eksik olduğunu ve üretimin Ukrayna içinde kalmasını sağlamak için finansman sağlamaya odaklanıldığını belirtti.

Mali sorunların ötesinde, bir savaş bölgesinde silah üretme eylemi önemli riskler taşıyor. Örneğin, Ukrainska Bronetekhnika fabrikasının güvenlik nedeniyle sadece Ruslan olarak açıklanan yöneticisi, hem büyümeye uyum sağlamak hem de Rus güçleri tarafından tespit edilme riskini azaltmak için tesislerin yerinin değiştirilmesi gerekliliğinden bahsetti. Üreticiler bu taşınmalar için devletten tazminat alamadı ve ayrıca enerji altyapısına yönelik saldırılar nedeniyle elektrik kesintisi tehdidiyle karşı karşıya.

Bu zorluklara rağmen, hükümet kaynağı üreticilerin şu anda güç kaynağı sorunu yaşamadığını ve toplu elektrik kesintileri durumunda öncelik verileceğini belirtti.

Ülkenin savunma çabaları açısından kritik öneme sahip olan Ukrayna silah endüstrisi, üretimin arttırılması ihtiyacını savaşın gerçekleri ve hükümet finansmanının sınırlılıkları ile dengeleyerek istikrarsız koşullar altında çalışıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu