Ekonomi

Bullard: Faiz artışı banka gerilimini değil enflasyonu hedefliyordu

St. Louis Fed Lideri James Bullard, son haftalarda bankacılık krizi nedeniyle finansal gerilimin arttığını ancak faiz yerine düzenleyici politikalarla gerilimin kontrol altına alınabileceğini söyledi.

Bullard Salı günü bankasının internet sitesinde yaptığı açıklamada, “Bana göre, uygun makroihtiyati politikanın devam etmesi mevcut ortamda finansal stresi kontrol altına alabilirken, uygun para politikası enflasyon üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturmaya devam edebilir.” dedi.

Bullard, “Son banka başarısızlıkları ve kargaşanın ardından o zamandan beri mali stres artıyor” diye yazdı. “Bu olaylara makroihtiyati tepki hızlı ve uygun oldu. Düzenleyici makamlar, 2007-09 mali krizine yanıt olarak geliştirilen veya ilk kez kullanılan bazı araçları makro ekonomiye verilen zararı sınırlamak için kullandılar ve gerekirse ek önlemler almaya hazırlar” dedi.

Bullard, finansal istikrar endişeleri ile enflasyona yansımaları birbirinden ayırması gerektiğini vurguladı. Geçen hafta faiz oranlarını çeyrek puan artıran Fed yetkilileri, son dönemde bankacılık sisteminde yaşanan çalkantılara rağmen fiyat baskılarını yatıştırmak için bir yıldır sürdürdüğü çabayı sürdürdü. Hareket, politika kriterini Mart 2022’de sıfıra yakın olan yüzde 4,75 ila yüzde 5 hedef aralığına yükseltti.

Aynı zamanda yayınlanan tahminler, 18 yetkilinin oranların yıl sonuna kadar yüzde 5,1’e ulaşmasını beklediğini gösteriyor ki bu da 25 baz puanlık bir artış anlamına geliyor. Bullard geçen hafta, devam eden ekonomik güç nedeniyle tahminini 25 baz puan revize ederek yüzde 5.625’e revize ettiğini söyledi.

ihsangazi-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Başa dön tuşu