Haber

IŞİD’in patlayıcı uzmanı İstanbul’da yakalandı

Terör örgütü DEAŞ’ın Suriye ve Irak’taki saldırılarında kullandığı patlayıcıları tasarladığı ve örgüt üyelerine patlayıcı üretimi konusunda eğitim verdiği iddia edilen şüpheli, İstanbul’da düzenlenen operasyonda tutuklandı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve MİT Başkanlığı ile yürütülen koordineli çalışmalar sonucunda el yapımı patlayıcı uzmanı ve DEAŞ’ın Irak’taki yapılanmasında üst düzey görevli olduğu belirlenen AJA’nın İstanbul’da olduğu belirlendi.

DEAŞ’ın Suriye ve Irak’ta düzenlediği baskınlarda kullandığı patlayıcıları tasarladığı ve örgüt mensuplarına patlayıcı yapımı eğitimi verdiği belirlenen şüpheli, Sultanbeyli’de düzenlenen operasyonda gözaltına alındı.

Operasyonun gerçekleştirildiği iki adreste yapılan aramada, içerisinde SIM kart bulunan, zaman ayarlı ve uzaktan kontrol edilebilen 5 adet hazır bomba cihazı, intihar bombası cihazlarında kullanılan çok sayıda buton, hassas çok sayıda elektronik devre ekipmanı ele geçirildi. El yapımı patlayıcılarda kullanılan zaman, ışık ve hareket malzemeleri ile dijital ekipmanlara ve organizasyonel dokümanlara el konuldu.

Emniyetteki işlemleri tamamlanan AJA, sevk edildiği adliyede nöbetçi hakim tarafından tutuklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu